IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  kral sohbet
Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Nisan 2018, 11:05   #1
Çevrimdışı
Çoçukluğumun Antika Saatleri


sohbetBu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Antika Saat Hakkında Bilgiler


Antika denildiğinde birçoğumuzun aklında oluşan tanım eski eşyalardır.
Yıllarca kuşaktan kuşağa aktarılmış manevi değerinin yanında maddi değeri de oldukça yüksek olan eşyalardır. Evimizde yıllardır bir köşede duran eski olan her eşyaya antika diyemeyiz. Günümüzde bir eserin antika olarak değerlendirilebilmesi için en az 100 yaşında olması kriteri göz önünde bulundurulmaktadır. Yani nesilden nesile aktarılmış geçmişten gelen eşyalarınız antika olabilir. Peki, en az 100 yıldır muhafaza edilmiş her eşya antika olabilir mi? Antika eşyaları kategorilere ayırmak mümkün değildir çünkü bir değeri olan her objeye antika diyebiliriz. Parfüm şişeleri, biblolar, vazolar, telefonlar, aynalar, cam eşyalar, mobilyalar, radyolar, otomobiller, şamdanlar, askeri giysiler, saatler, tablolar, metal eşyalar, porselenler, paralar, kahve değirmenleri, alkol şişeleri, el yazması kitaplar, piyanolar, gitarlar, kemanlar ve daha sayamadığımız birçok nesne antika değeri taşıyabilmektedir. Başta da söylediğimiz gibi bu objelerin en az 100 yıllık olması antika olarak değerlendirilebilmesi için ilk koşuldur. Bunun yanında nesneler değerlendirilirken antika eser olup olmadığına karar vermek için sahip olması gereken başlıca kriterler vardır. Bunlardan biri de antika eserinizin ait olduğu geçmiş dönemin izlerini taşımasıdır. Dönemin ruhunu yansıtması ve tarihte var olduğunun anlaşılması uzmanlar tarafından kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Çoğu eserin üzerinde kim tarafından ve ne zaman üretildiği yazmaktadır. Yazmasa da uzmanlar modelini, rengini ve işçiliğini detaylı bir incelemeyle eserinizin yaşını bulabilirler. Bunun yanında antika eserinizin yaşı 100’ün üstünde olacağından geçen yılların onu çok büyük deformasyonlara uğratmaması gerekmektedir. Bu kriter antika eserinizin değerlendirilmesinde neredeyse en önemli ölçüttür diyebiliriz. Çünkü zamanla çok büyük deformasyonlara uğramış eserler antika olarak değerlendirilmezler ve sadece eski bir eşya olarak görülürler. Bunun için elinizde bulunan antika eserleri büyük bir titizlikle muhafaza etmelisiniz. Aksi takdirde kuşaktan kuşağa aktarılmış sizin için manevi değeri çok yüksek olan bu eşyalar sadece bir eski olmaktan öteye geçemeyecektir.

Peki, günümüzde en çok rağbet gören ve koleksiyonerlerin ilgisini çeken antikalar nelerdir?
Antika saat, halı, mücevher, tablo, mobilya, el yazması kitap ve enstrümanlar en çok ilgi çeken antika eserlerdir. Koleksiyon erler antika eserlerle neden ilgilenirler? Kimisi tarihe duyduğu merak sebebiyle kimisi ise yatırım amacıyla tarihin izlerini hala üzerinde taşıyan bu antika eserlerle ilgilenmektedir. Günümüzde antika eserlerle ilgilenen koleksiyon er sayısı giderek artmaktadır. Büyük bir titizlikle ve özenle geçmişe ait bu eserleri toplamaktadırlar. Özellikle antika saat koleksiyon erleri her geçen gün biraz daha artmaktadır. Elinizde kuşaktan kuşlağa aktarılmış bir antika saat bulunduruyorsanız bir an önce bir uzman tarafından inceletip antika değerini öğrenmelisiniz. Unutmayın her eski saat antika olamayacağı gibi her antika saat de değerli olmayabilir. Dilerseniz saatin tarihçesini ve bir saatin antika saat olabilmesi için sahip olması gereken özellikleri biraz daha detaylı inceleyelim.
Saat ilk olarak din adamları tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Din adamları ibadet saatlerini tespit etmek ve kaçırmamak amacıyla kullanmaya başlamışlardır. Saatin o zaman ki tasarımı tabi ki bugün kullandığımız saat tasarımlarından oldukça farklıydı. Yaklaşık 300 yıl boyunca saat bu şekilde kullanılmıştır. 1600lü yıllarda mekanik saatlerle ilgili yapılan uzun çalışmalar sonuç vermiş ve saatin çalışmasında önemli olan parçalar tespit edilmiştir. 20. Yüzyıla gelindiğinde ise saat bugün ki tasarımına ancak ulaşabilmiş ve taşınabilir hale gelmiştir. Ancak 20. Yüzyılın başında hala günümüzde kullandığımız kola takılabilen ve pilli saatler değil cep saati olarak kullanılan mekanik saatler vardı. Pilotlar için saati cep saati olarak taşımak zahmetli olduğundan ilk olarak cep saatlerini koluna takmaya pilotlar başlamıştır. Daha sonra 1. Dünya savaşı sırasında saatleri cepte taşımanın zorluğu daha da hissedilmiş ve kol saatinin tasarımında büyük bir rol oynamıştır. İlk pilli kol saatleri 1967 yılında kullanılmaya başlanılmıştır. Saatler günümüzde teknolojinin de etkisiyle büyük değişimlere uğramıştır. Saat büyük değişimlere uğrayarak günümüze geldiği için her döneme ait farklı saat modelleri bulabilmenin zor olması sebebi ile nadir bulunan bu saatlere sahip olmak oldukça değerlidir.
Peki, bir saati antika saat kriterlerine göre değerlendirirken alanında uzman eksperler neye dikkat etmektedir. Eğer sahip olduğunuz antika saat bir yenileme ya da bakımdan geçtiyse mutlaka uzman tarafından değerlendirilirken belirtmelisiniz. Çünkü alanında uzman bir uzmanın bu gibi durumları tespit etmesi zor olmayacaktır. Çünkü bir saatin antika saat olabilmesi için en az yüzyıllık olması sebebi ile artık çalışır durumda olması mümkün değildir. Antika saatinizin zembereği yüzyıl gibi bir sürede eski gücünü koruyamayacağından saatiniz çalışamayacaktır. Ancak yenileme ve bakımla çalışır duruma getirilebilmektedir. Geçmiş döneme ait olan birantika saat günümüzdeki saat tasarımıyla benzemez ve bir kurma anahtarı bulunur. Ayrıca saatin kadranında yazan marka ile saatin markasının uyuşması antika saatinizin orijinal olup olmadığını ele verecektir. Gördüğünüz üzere bir antika saat değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Bunun için mutlaka alanında uzman ve dönemin özelliklerini taşıyıp taşımadığını anlayabilecek nitelikte objektif bir uzman tarafından değerlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır.
Saatin tarihçesi ve antika bir saatin taşıması gereken özelliklerden sonra antika alış verişine değinelim. Antika alış verişinden önce mutlaka alanında uzman bir uzman tarafından uzman incelemesi raporu almalısınız. Günümüzde bunu yapmak ve uzmanlara ulaşabilmek çok kolaydır. Bildiğiniz üzere artık internetten alamadığımız hiçbir hizmet kalmamıştır. Antika alım satımı üzerine çalışan e-ticaret siteleri de bulunmaktadır. Ancak bu yönteme başvuracaksanız mutlaka güvenilir bir e-ticaret sitesi tercih etmelisiniz. Yapmanız gereken nedir peki? Şimdi kısaca özetleyelim sizin için. Öncelikle güveniliri bir e-ticaret sitesi seçtikten sonra antika saatinizin ya da diğer antika eserlerinizin detaylı fotoğraflarını e-ticaret sitesinin sayfasından göndereceksiniz. E-ticaret sitesi için çalışan alanında uzman uzmanlar fotoğraflarla detaylı bir çalışma yaparak birkaç gün içerisinde sizin için bir ön rapor hazırlayacaklardır. Eserinizin antika olup olmadığını bu ön raporla öğreneceğinizden fotoğrafların net ve çözünürlüğünün iyi olması çok önemlidir. Ön raporda uzmanlar eserinizin antika olduğunu belirtirlerse daha sonraki aşama eserin yerindelik esasına göre bulunduğu yerde uzman tarafından incelenecektir. Aldığınız uzman incelemesi raporu hem eserinizin değerini doğru bir şekilde belirleyeceğinden hem de antikanızın size ait olduğunu göstereceğinden önemlidir. Daha sonra isterseniz e-ticaret sitesi üzerinden de antikanızın satışını ilan vererek gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir e-ticaret sitelerinden biri olan tascatlasa.com size antikanızı internet üzerinden kolayca satabilme imkânını sunmaktadır. Yapmanız gereken siteye üye olmak ve antika eserinizle ilgili ilan vermektir. Tascatlasa.com alıcılara fiyat teklifinde bulunma olanağı da sağladığından size en uygun teklifi veren alıcıya eserinizi satabilirsiniz.
Bunun yanında eserinizi müzayedelerde de satabilirsiniz. Eserinizi müzayede de satabilmek için yapmanız geren bir ön başvuruda bulunmak. Daha sonraki süreç ise müzayede uzmanın antika eserinizin üzerinde yaptığı inceleme ile birlikte hazırladığı rapordur. Bu rapor olmadan müzayede eserinizi satmanız mümkün değildir. Müzayede uzmanı eserinizin değerini belirledikten sonra müzayedeye katılmak isterseniz müzayede tarafından eseriniz alınır. Bu işlemden önce eseriniz sigortalanacağından eserinizin kaybolması, çalınması, zarar görmesi gibi durumlarda müzayede tarafından size antika eserinizin değeri ödenecektir. Müzayede de açık artırma yoluyla satış yapıldığından istediğiniz fiyattan alıcı bulunursa satış gerçekleşecektir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Antika Saat Hakkında Bilgiler


Antika denildiğinde birçoğumuzun aklında oluşan tanım eski eşyalardır.
Yıllarca kuşaktan kuşağa aktarılmış manevi değerinin yanında maddi değeri de oldukça yüksek olan eşyalardır. Evimizde yıllardır bir köşede duran eski olan her eşyaya antika diyemeyiz. Günümüzde bir eserin antika olarak değerlendirilebilmesi için en az 100 yaşında olması kriteri göz önünde bulundurulmaktadır. Yani nesilden nesile aktarılmış geçmişten gelen eşyalarınız antika olabilir. Peki, en az 100 yıldır muhafaza edilmiş her eşya antika olabilir mi? Antika eşyaları kategorilere ayırmak mümkün değildir çünkü bir değeri olan her objeye antika diyebiliriz. Parfüm şişeleri, biblolar, vazolar, telefonlar, aynalar, cam eşyalar, mobilyalar, radyolar, otomobiller, şamdanlar, askeri giysiler, saatler, tablolar, metal eşyalar, porselenler, paralar, kahve değirmenleri, alkol şişeleri, el yazması kitaplar, piyanolar, gitarlar, kemanlar ve daha sayamadığımız birçok nesne antika değeri taşıyabilmektedir. Başta da söylediğimiz gibi bu objelerin en az 100 yıllık olması antika olarak değerlendirilebilmesi için ilk koşuldur. Bunun yanında nesneler değerlendirilirken antika eser olup olmadığına karar vermek için sahip olması gereken başlıca kriterler vardır. Bunlardan biri de antika eserinizin ait olduğu geçmiş dönemin izlerini taşımasıdır. Dönemin ruhunu yansıtması ve tarihte var olduğunun anlaşılması uzmanlar tarafından kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Çoğu eserin üzerinde kim tarafından ve ne zaman üretildiği yazmaktadır. Yazmasa da uzmanlar modelini, rengini ve işçiliğini detaylı bir incelemeyle eserinizin yaşını bulabilirler. Bunun yanında antika eserinizin yaşı 100’ün üstünde olacağından geçen yılların onu çok büyük deformasyonlara uğratmaması gerekmektedir. Bu kriter antika eserinizin değerlendirilmesinde neredeyse en önemli ölçüttür diyebiliriz. Çünkü zamanla çok büyük deformasyonlara uğramış eserler antika olarak değerlendirilmezler ve sadece eski bir eşya olarak görülürler. Bunun için elinizde bulunan antika eserleri büyük bir titizlikle muhafaza etmelisiniz. Aksi takdirde kuşaktan kuşağa aktarılmış sizin için manevi değeri çok yüksek olan bu eşyalar sadece bir eski olmaktan öteye geçemeyecektir.

Peki, günümüzde en çok rağbet gören ve koleksiyonerlerin ilgisini çeken antikalar nelerdir?
Antika saat, halı, mücevher, tablo, mobilya, el yazması kitap ve enstrümanlar en çok ilgi çeken antika eserlerdir. Koleksiyon erler antika eserlerle neden ilgilenirler? Kimisi tarihe duyduğu merak sebebiyle kimisi ise yatırım amacıyla tarihin izlerini hala üzerinde taşıyan bu antika eserlerle ilgilenmektedir. Günümüzde antika eserlerle ilgilenen koleksiyon er sayısı giderek artmaktadır. Büyük bir titizlikle ve özenle geçmişe ait bu eserleri toplamaktadırlar. Özellikle antika saat koleksiyon erleri her geçen gün biraz daha artmaktadır. Elinizde kuşaktan kuşlağa aktarılmış bir antika saat bulunduruyorsanız bir an önce bir uzman tarafından inceletip antika değerini öğrenmelisiniz. Unutmayın her eski saat antika olamayacağı gibi her antika saat de değerli olmayabilir. Dilerseniz saatin tarihçesini ve bir saatin antika saat olabilmesi için sahip olması gereken özellikleri biraz daha detaylı inceleyelim.
Saat ilk olarak din adamları tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Din adamları ibadet saatlerini tespit etmek ve kaçırmamak amacıyla kullanmaya başlamışlardır. Saatin o zaman ki tasarımı tabi ki bugün kullandığımız saat tasarımlarından oldukça farklıydı. Yaklaşık 300 yıl boyunca saat bu şekilde kullanılmıştır. 1600lü yıllarda mekanik saatlerle ilgili yapılan uzun çalışmalar sonuç vermiş ve saatin çalışmasında önemli olan parçalar tespit edilmiştir. 20. Yüzyıla gelindiğinde ise saat bugün ki tasarımına ancak ulaşabilmiş ve taşınabilir hale gelmiştir. Ancak 20. Yüzyılın başında hala günümüzde kullandığımız kola takılabilen ve pilli saatler değil cep saati olarak kullanılan mekanik saatler vardı. Pilotlar için saati cep saati olarak taşımak zahmetli olduğundan ilk olarak cep saatlerini koluna takmaya pilotlar başlamıştır. Daha sonra 1. Dünya savaşı sırasında saatleri cepte taşımanın zorluğu daha da hissedilmiş ve kol saatinin tasarımında büyük bir rol oynamıştır. İlk pilli kol saatleri 1967 yılında kullanılmaya başlanılmıştır. Saatler günümüzde teknolojinin de etkisiyle büyük değişimlere uğramıştır. Saat büyük değişimlere uğrayarak günümüze geldiği için her döneme ait farklı saat modelleri bulabilmenin zor olması sebebi ile nadir bulunan bu saatlere sahip olmak oldukça değerlidir.
Peki, bir saati antika saat kriterlerine göre değerlendirirken alanında uzman eksperler neye dikkat etmektedir. Eğer sahip olduğunuz antika saat bir yenileme ya da bakımdan geçtiyse mutlaka uzman tarafından değerlendirilirken belirtmelisiniz. Çünkü alanında uzman bir uzmanın bu gibi durumları tespit etmesi zor olmayacaktır. Çünkü bir saatin antika saat olabilmesi için en az yüzyıllık olması sebebi ile artık çalışır durumda olması mümkün değildir. Antika saatinizin zembereği yüzyıl gibi bir sürede eski gücünü koruyamayacağından saatiniz çalışamayacaktır. Ancak yenileme ve bakımla çalışır duruma getirilebilmektedir. Geçmiş döneme ait olan birantika saat günümüzdeki saat tasarımıyla benzemez ve bir kurma anahtarı bulunur. Ayrıca saatin kadranında yazan marka ile saatin markasının uyuşması antika saatinizin orijinal olup olmadığını ele verecektir. Gördüğünüz üzere bir antika saat değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Bunun için mutlaka alanında uzman ve dönemin özelliklerini taşıyıp taşımadığını anlayabilecek nitelikte objektif bir uzman tarafından değerlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır.
Saatin tarihçesi ve antika bir saatin taşıması gereken özelliklerden sonra antika alış verişine değinelim. Antika alış verişinden önce mutlaka alanında uzman bir uzman tarafından uzman incelemesi raporu almalısınız. Günümüzde bunu yapmak ve uzmanlara ulaşabilmek çok kolaydır. Bildiğiniz üzere artık internetten alamadığımız hiçbir hizmet kalmamıştır. Antika alım satımı üzerine çalışan e-ticaret siteleri de bulunmaktadır. Ancak bu yönteme başvuracaksanız mutlaka güvenilir bir e-ticaret sitesi tercih etmelisiniz. Yapmanız gereken nedir peki? Şimdi kısaca özetleyelim sizin için. Öncelikle güveniliri bir e-ticaret sitesi seçtikten sonra antika saatinizin ya da diğer antika eserlerinizin detaylı fotoğraflarını e-ticaret sitesinin sayfasından göndereceksiniz. E-ticaret sitesi için çalışan alanında uzman uzmanlar fotoğraflarla detaylı bir çalışma yaparak birkaç gün içerisinde sizin için bir ön rapor hazırlayacaklardır. Eserinizin antika olup olmadığını bu ön raporla öğreneceğinizden fotoğrafların net ve çözünürlüğünün iyi olması çok önemlidir. Ön raporda uzmanlar eserinizin antika olduğunu belirtirlerse daha sonraki aşama eserin yerindelik esasına göre bulunduğu yerde uzman tarafından incelenecektir. Aldığınız uzman incelemesi raporu hem eserinizin değerini doğru bir şekilde belirleyeceğinden hem de antikanızın size ait olduğunu göstereceğinden önemlidir. Daha sonra isterseniz e-ticaret sitesi üzerinden de antikanızın satışını ilan vererek gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir e-ticaret sitelerinden biri olan tascatlasa.com size antikanızı internet üzerinden kolayca satabilme imkânını sunmaktadır. Yapmanız gereken siteye üye olmak ve antika eserinizle ilgili ilan vermektir. Tascatlasa.com alıcılara fiyat teklifinde bulunma olanağı da sağladığından size en uygun teklifi veren alıcıya eserinizi satabilirsiniz.
Bunun yanında eserinizi müzayedelerde de satabilirsiniz. Eserinizi müzayede de satabilmek için yapmanız geren bir ön başvuruda bulunmak. Daha sonraki süreç ise müzayede uzmanın antika eserinizin üzerinde yaptığı inceleme ile birlikte hazırladığı rapordur. Bu rapor olmadan müzayede eserinizi satmanız mümkün değildir. Müzayede uzmanı eserinizin değerini belirledikten sonra müzayedeye katılmak isterseniz müzayede tarafından eseriniz alınır. Bu işlemden önce eseriniz sigortalanacağından eserinizin kaybolması, çalınması, zarar görmesi gibi durumlarda müzayede tarafından size antika eserinizin değeri ödenecektir. Müzayede de açık artırma yoluyla satış yapıldığından istediğiniz fiyattan alıcı bulunursa satış gerçekleşecektir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
__________________
''Zamanın Eli Değdi Bize
Artık Aynı Değiliz
İkimiz de''


Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.
  Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
radyo44.com.tr
Cevapla

Etiketler
antika, bilgi, cocukluk, saatler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
çocukluğumun 3 mevsimi JosephiNe Genel Paylaşım 2 03 Ağustos 2012 21:31
Antika Aynalar Liaaa Hobiler 1 03 Mart 2012 16:15
Antika Yelpazeler Liaaa Hobiler 0 03 Mart 2012 16:08
200 bin dolarlık antika cep! Dilara Akıllı Telefonlar 1 22 Nisan 2010 21:28