IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  Mobil Sohbet, Sohbet ve Sohbet Odaları
1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Düş

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Ocak 2015, 23:14   #1
Çevrimdışı
Tıp tarihinin ilginç yöntem ve araçları.


aşk sohbet odaları


Modern zamanlar öncesindeki tedavi yöntemleri çoğunlukla can acıtıyordu. Hastalıklar oldukça korkunçtu ama tedavi yöntemleri daha da kötüydü. Bu korkunç yöntemler Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergileniyor. Yaklaşık 2500 parçadan oluşan sergi tıp tarihinin karanlık günlerinin bir kanıtı niteliğinde. İşte o dönemin alet ve yöntemlerinden bazıları... Eter ile Yapılan Cerrahi Operasyonları, 1855..


* ÇOCUK FELCİ TEDAVİSİ
1937 tarihli bu fotoğraf aslında büyük bir trajediyi göstermekte… Poliomyelit, (çocuk felci) o yıllara kadar bir çok çocugun ölmesine, kurtulabilenlerin ise ciddi düzeylerde sakatlıklara mahkum olmasına sebebiyet veren bir hastalıktı . Hastalıktan en fazla etkilenen ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleridir. 1955 de Dr.Salk aşıyı bulana kadar ise fotograftaki tedavi yöntemi uygulanmaktaydı. Çocuk felcine neden olan virüs bazı şansız hastalarda beyin sapına yerleşerek buradaki solunum merkezini felç ediyor ve hastayı nefes alamaz hale getiriyordu. Buna engel olmak için yapılan bu ekmek fırını benzeri alet mekanik bir akciğer olup, çocukların nefes alıp vermesine yardımcı olmaya çalışsa da bu makinede aylarca yaşayan çocukların hemen hepsi hayatını kaybetmiştir.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* DİŞ ÇEKME PENSESİ
Eğer modern dişçiliğin çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorsanız, bir de nereden buralara geldiğimize bakın. Ortada gözüken vida dişe geçirilip, diş çekme olayının daha kolay olması sağlanıyordu. Tabi ki bunlar anestezinin icadından önce olduğunu unutmayın.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* SKOLYOZ TEDAVİSİ
Amerikanın ünlü ortopedistlerinden Lewis Sayre'in bir tedavi yöntemi... Skolyozu (omuganın S harfine benzer şekilde olması) olan hastayı tedavi ediyor. Artık bu yöntemler kullanılmıyor, ameliyatla düzeltiliyor.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* APANDİST AMELİYATI
Leonid Rogozov, kendi söküğünü dikemeyen terzilere cevap niteliğinde bir hareket ile kendi apandisit ameliyatını 30 nisan 1961 kendi yapan bir Sovyet doktor. Bir insanın başına gelebilecek en büyük ağrılardan biri olan apandisit ağrısını kendisini ameliyat ederek çözmüş ve tarihe geçmiştir. Atalarımızın da dediği gibi “kendi göbeğini, kendin kes”. Leonid Rogozov, o zamanlar 27 yaşında genç bir Rus doktor.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* RAŞİTİZM TEDAVİSİ
Raşitizm genellikle D vitamini eksikliğine bağlı olan kemiklerde zayıflığa ve şekil bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır. Günümüzde D vitamini takviyesiyle tedavisi yapılmaktadır. Fakat geçmiş zamanda, tedavi sadece bir solaryum aletiyle yapılmaktaydı. Bu deney için iltica edenlerin çocuklarını veya yetim kalan çocuklar bu deneylerde kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PROTEZ BACAK
1890-1900 yılları arası çekildiği sanılan bu fotoğrafta bacağını kaybeden bir kadına takılan tahta protezi görüyoruz.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* TEKERLEKLİ SANDALYE
1878'de, Dr Clark'ın belkemiği makinası belinde rahatsızlığı olan hastaların birkaç saniye, birkaç saat yada birkaç gün yürüyebilmesine yardımcı olabilmesi için piyasaya sürüldü. Aslında bu ürkütücü aletin etrafındaki çerçeve çok ağırdı ve hasta olan insanı boş verin, sağlam bir insan bile güçlükle santimetreleri gidebiliyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* FİZYOTERAPİ CİHAZI
“Walter Reed fiz.yoterapi deposu” fiz.yoterapi Cihazı, 1920'ler...

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* EREKSİYON ÖNLEYİCİ HALKA
Muhafazakar Viktoria çağında, mastürbasyon sağlıksız olarak görülüyordu. Erkeklerin mastürbasyon yapmasını önlemek için doktorlar bu aleti icat ettiler. Penisin etrafını saran bu alet takılıyken eğer erkek ereksiyon yaşarsa iç tarafta kalan sivri uçlar cilde batarak isteksizlik hali oluşturuyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* CERRAH TESTERESİ
Baş ağrısına çare bulmak isteyen doktorlar cerrah testeresi denilen aletle hastanın kafa tasına delik açma yöntemini kullanıyorlardı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PLASTİK CERRAHİ
Belki inanması zor olabilir ama basit plastik cerrahi çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu yüzden günümüze kadar son derece basitti. Bu ürpertici maskeler yüzdeki yaralanmaları gizlemesi için kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.KAN TRANSFÜZYONU ŞİŞESİ, İNGİLTERE 1978.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.ELEKTRİKLİ CİHAZ İLE NÖROLOJİK MUAYENE, 1884.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PROTEZLER
Protezlerin kullanımı Antik Mısır'a kadar gitmektedir. Modern zamanlara kadar bu Steampunk dünyadan çıkmış gibi gözüken rahatsız edici, pratik olmayan ve sahiplerini utandıran protezler kullanılmıştır.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.AMERİKAN İÇ SAVAŞINDA KULLANILAN İLK YARDIM ÇANTASI, 1860.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* DOĞUM FANTOMU
İtalya'da 18. yüzyılda bebeklerin nasıl doğduğunu tıp ve ebelik eğitimi alanlara öğretmek için kullanılırdı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* EROİN VE KOKAİN ÖKSÜRÜK ŞURUBU
Bağımlılık yapıcı özelliği keşfedilmeden önce, eroin ve kokain ağrı kesici olarak kullanılıyordu. Üretici olan Bayer bu maddelerin bağımlılık yapıcı özelliğini bulmadan önce bir kaç yıl boyunca bu 2 madde öksürük şurubu olarak kullanıldı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.DOĞUMDA KULLANILAN SANDALYE. 1800'LÜ YILLARA KADAR...

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* AMELİYAT BIÇAKLARI
19. yüzyılda Çinliler tarafından kullanılmaktaydı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.RADYOLOJİ TEKNİSYENİ HEMŞİRE, FRANSA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI 1918.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* VEBA DOKTORLARI
1800'ler de bu korkunç görünüme sahip veba doktorları sadece Hıyarcıklı Veba salgınını tedavi etmesi için çağrılırdı. O zamanlarda hastalığın koklama yolu ile yayıldığını düşünen bu doktorlar kendilerini korumak için içi çiçeklerle dolu bir gagaya sahip tüyler ürpertici maskeler giyerlerdi. Bu doktorlar tedavi olarak hastayı kırbaçlama(ya da azarlama) yöntemini kullanıyorlardı çünkü veba "Tanrı'nın cezalandırması" olarak görülüyordu. Ayrıca tedavi süresince kanı temizlemesi için sülük kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* KORSENİN ZARARI
Bayanların daha ince bir vücuda sahip olmak için kullandıkları korseler kaburgaları sıkıştırarak ölümlere yol açıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* ALMAN AMPUTASYON (ORGAN KESME) BIÇAĞI
18.yüzyıl 18.yy icadı olan bu bıçak, özellikle cerrahlar tarafından bacağı dizin altından kesmek için kullanılıyordu. Anestezi olmadan uygulanan yöntem hasta için çok uzun sürse de gerçekleştiriliyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* AMPÜTASYON TESTERESİ
17.yüzyıl Cerrahlar zengin olduktan sonra özellikle bu tarz tıp ekipmanlarına para harcamaktan oldukça hoşlanıyorlardı. Özellikle altın kaplamalı aletler çok gözdeydi. Ne yazık ki bu ekipmanlarda bakteri üremesi çok yaygındı ve çoğu cerrah, operasyonlar arasında testereyi yıkamıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* FRANSIZ KURŞUN ÇIKARICISI (16. YÜZYIL)
16.yüzyıl başlarında ateşli silahların yaygınlaşmasıyla kullanıma giren bu alet, kurşunu çıkarmak için kullanılan vidaya sabitlenmiş uzayıp kısalabilen uzun bir çubuktan oluşuyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PİS KANI AKITMAK İÇİN KULLANILIYORDU
Yara Açıcı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* KAFATASI TESTERESİ
Zincirli bir düzeneğe sahip bu testere beyin ameliyatlarında kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* YAPAY GÖZ
Bu gözler, hastanın doğal gözüne en uygun gözü bulmak için gözle ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
Modern zamanlar öncesindeki tedavi yöntemleri çoğunlukla can acıtıyordu. Hastalıklar oldukça korkunçtu ama tedavi yöntemleri daha da kötüydü. Bu korkunç yöntemler Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergileniyor. Yaklaşık 2500 parçadan oluşan sergi tıp tarihinin karanlık günlerinin bir kanıtı niteliğinde. İşte o dönemin alet ve yöntemlerinden bazıları... Eter ile Yapılan Cerrahi Operasyonları, 1855..


* ÇOCUK FELCİ TEDAVİSİ
1937 tarihli bu fotoğraf aslında büyük bir trajediyi göstermekte… Poliomyelit, (çocuk felci) o yıllara kadar bir çok çocugun ölmesine, kurtulabilenlerin ise ciddi düzeylerde sakatlıklara mahkum olmasına sebebiyet veren bir hastalıktı . Hastalıktan en fazla etkilenen ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleridir. 1955 de Dr.Salk aşıyı bulana kadar ise fotograftaki tedavi yöntemi uygulanmaktaydı. Çocuk felcine neden olan virüs bazı şansız hastalarda beyin sapına yerleşerek buradaki solunum merkezini felç ediyor ve hastayı nefes alamaz hale getiriyordu. Buna engel olmak için yapılan bu ekmek fırını benzeri alet mekanik bir akciğer olup, çocukların nefes alıp vermesine yardımcı olmaya çalışsa da bu makinede aylarca yaşayan çocukların hemen hepsi hayatını kaybetmiştir.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* DİŞ ÇEKME PENSESİ
Eğer modern dişçiliğin çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorsanız, bir de nereden buralara geldiğimize bakın. Ortada gözüken vida dişe geçirilip, diş çekme olayının daha kolay olması sağlanıyordu. Tabi ki bunlar anestezinin icadından önce olduğunu unutmayın.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* SKOLYOZ TEDAVİSİ
Amerikanın ünlü ortopedistlerinden Lewis Sayre'in bir tedavi yöntemi... Skolyozu (omuganın S harfine benzer şekilde olması) olan hastayı tedavi ediyor. Artık bu yöntemler kullanılmıyor, ameliyatla düzeltiliyor.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* APANDİST AMELİYATI
Leonid Rogozov, kendi söküğünü dikemeyen terzilere cevap niteliğinde bir hareket ile kendi apandisit ameliyatını 30 nisan 1961 kendi yapan bir Sovyet doktor. Bir insanın başına gelebilecek en büyük ağrılardan biri olan apandisit ağrısını kendisini ameliyat ederek çözmüş ve tarihe geçmiştir. Atalarımızın da dediği gibi “kendi göbeğini, kendin kes”. Leonid Rogozov, o zamanlar 27 yaşında genç bir Rus doktor.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* RAŞİTİZM TEDAVİSİ
Raşitizm genellikle D vitamini eksikliğine bağlı olan kemiklerde zayıflığa ve şekil bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır. Günümüzde D vitamini takviyesiyle tedavisi yapılmaktadır. Fakat geçmiş zamanda, tedavi sadece bir solaryum aletiyle yapılmaktaydı. Bu deney için iltica edenlerin çocuklarını veya yetim kalan çocuklar bu deneylerde kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PROTEZ BACAK
1890-1900 yılları arası çekildiği sanılan bu fotoğrafta bacağını kaybeden bir kadına takılan tahta protezi görüyoruz.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* TEKERLEKLİ SANDALYE
1878'de, Dr Clark'ın belkemiği makinası belinde rahatsızlığı olan hastaların birkaç saniye, birkaç saat yada birkaç gün yürüyebilmesine yardımcı olabilmesi için piyasaya sürüldü. Aslında bu ürkütücü aletin etrafındaki çerçeve çok ağırdı ve hasta olan insanı boş verin, sağlam bir insan bile güçlükle santimetreleri gidebiliyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* FİZYOTERAPİ CİHAZI
“Walter Reed fiz.yoterapi deposu” fiz.yoterapi Cihazı, 1920'ler...

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* EREKSİYON ÖNLEYİCİ HALKA
Muhafazakar Viktoria çağında, mastürbasyon sağlıksız olarak görülüyordu. Erkeklerin mastürbasyon yapmasını önlemek için doktorlar bu aleti icat ettiler. Penisin etrafını saran bu alet takılıyken eğer erkek ereksiyon yaşarsa iç tarafta kalan sivri uçlar cilde batarak isteksizlik hali oluşturuyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* CERRAH TESTERESİ
Baş ağrısına çare bulmak isteyen doktorlar cerrah testeresi denilen aletle hastanın kafa tasına delik açma yöntemini kullanıyorlardı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PLASTİK CERRAHİ
Belki inanması zor olabilir ama basit plastik cerrahi çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu yüzden günümüze kadar son derece basitti. Bu ürpertici maskeler yüzdeki yaralanmaları gizlemesi için kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.KAN TRANSFÜZYONU ŞİŞESİ, İNGİLTERE 1978.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.ELEKTRİKLİ CİHAZ İLE NÖROLOJİK MUAYENE, 1884.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PROTEZLER
Protezlerin kullanımı Antik Mısır'a kadar gitmektedir. Modern zamanlara kadar bu Steampunk dünyadan çıkmış gibi gözüken rahatsız edici, pratik olmayan ve sahiplerini utandıran protezler kullanılmıştır.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.AMERİKAN İÇ SAVAŞINDA KULLANILAN İLK YARDIM ÇANTASI, 1860.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* DOĞUM FANTOMU
İtalya'da 18. yüzyılda bebeklerin nasıl doğduğunu tıp ve ebelik eğitimi alanlara öğretmek için kullanılırdı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* EROİN VE KOKAİN ÖKSÜRÜK ŞURUBU
Bağımlılık yapıcı özelliği keşfedilmeden önce, eroin ve kokain ağrı kesici olarak kullanılıyordu. Üretici olan Bayer bu maddelerin bağımlılık yapıcı özelliğini bulmadan önce bir kaç yıl boyunca bu 2 madde öksürük şurubu olarak kullanıldı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.DOĞUMDA KULLANILAN SANDALYE. 1800'LÜ YILLARA KADAR...

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* AMELİYAT BIÇAKLARI
19. yüzyılda Çinliler tarafından kullanılmaktaydı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.RADYOLOJİ TEKNİSYENİ HEMŞİRE, FRANSA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI 1918.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* VEBA DOKTORLARI
1800'ler de bu korkunç görünüme sahip veba doktorları sadece Hıyarcıklı Veba salgınını tedavi etmesi için çağrılırdı. O zamanlarda hastalığın koklama yolu ile yayıldığını düşünen bu doktorlar kendilerini korumak için içi çiçeklerle dolu bir gagaya sahip tüyler ürpertici maskeler giyerlerdi. Bu doktorlar tedavi olarak hastayı kırbaçlama(ya da azarlama) yöntemini kullanıyorlardı çünkü veba "Tanrı'nın cezalandırması" olarak görülüyordu. Ayrıca tedavi süresince kanı temizlemesi için sülük kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* KORSENİN ZARARI
Bayanların daha ince bir vücuda sahip olmak için kullandıkları korseler kaburgaları sıkıştırarak ölümlere yol açıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* ALMAN AMPUTASYON (ORGAN KESME) BIÇAĞI
18.yüzyıl 18.yy icadı olan bu bıçak, özellikle cerrahlar tarafından bacağı dizin altından kesmek için kullanılıyordu. Anestezi olmadan uygulanan yöntem hasta için çok uzun sürse de gerçekleştiriliyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* AMPÜTASYON TESTERESİ
17.yüzyıl Cerrahlar zengin olduktan sonra özellikle bu tarz tıp ekipmanlarına para harcamaktan oldukça hoşlanıyorlardı. Özellikle altın kaplamalı aletler çok gözdeydi. Ne yazık ki bu ekipmanlarda bakteri üremesi çok yaygındı ve çoğu cerrah, operasyonlar arasında testereyi yıkamıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* FRANSIZ KURŞUN ÇIKARICISI (16. YÜZYIL)
16.yüzyıl başlarında ateşli silahların yaygınlaşmasıyla kullanıma giren bu alet, kurşunu çıkarmak için kullanılan vidaya sabitlenmiş uzayıp kısalabilen uzun bir çubuktan oluşuyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* PİS KANI AKITMAK İÇİN KULLANILIYORDU
Yara Açıcı.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* KAFATASI TESTERESİ
Zincirli bir düzeneğe sahip bu testere beyin ameliyatlarında kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.* YAPAY GÖZ
Bu gözler, hastanın doğal gözüne en uygun gözü bulmak için gözle ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyordu.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
  Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
radyo44.com.tr
Alt 26 Ocak 2015, 23:20   #2
Çevrimdışı
Cevap: Tıp tarihinin ilginç yöntem ve araçları.
hepsi birbirinden korkunc yaaa
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

  Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
araçları, ilginc, tarihinin, tıp, ve, yöntem

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık