IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  Mobil Sohbet, Sohbet ve Sohbet Odaları
4Beğeni(ler)

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Temmuz 2012, 15:03   #1
Çevrimdışı
Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop


-- Sponsor Baglantı --


Windrop :

Windrop ana sayfası : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
18.06.2012 tarihli 3 güncel sürümü mevcuttur...

eggdrop 1.6.21 EFnet,IRCnet gibi kullanıcı rumuzlarında maksimum 9 karakter sınırlamsı olan sunucular için önerilir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

eggdrop 1.6.21 handlen32 kullanıcı rumuzlarında 9 karakterden daha fazla uzun olmasında sınırlama olmayan sunucular için geliştirilmiştir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
her iki bot içinde ekstradan botnetop,stats ve gseen modulleri entegre edilmiş olup kurulumla birlikte gelir.
her iki dosyanın boyutu 2.50MB kadardır.

CVS sürümü : CVS sürümü geliştirici sürümüdür. yani bir bakıma gelecekte yayınlanacak sürümlerin şu anki hali diye düşünülebilir.
bu botun geliştiricileri kullanıcılardan gelen bug-hata raporları doğrultusunda yapabildikleri düzeltmeleri bu sürümde dener-yer verirler.
24.06.2012 tarihli eggdrop 1.8.0+stripmoar CVS sürümü indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
boyutu 3.31MB kadardır.

Windrop Tanıtım :

Windrop eggdrop'un Windows sistemlerinde işleyebilmesi için tasarlanmış sürümüdür. Win32 sistemler üzerinde çalışabilmesi için cygwin.dll entegre edilmiştir.
cygwin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] UNIX sistemlerdeki Wine [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] programının Windows'taki karşılığı gibidir bir bakıma..
Wine Windows sistemlerinde işlemek için hazırlanmış programların Linux vb sistemler üzerindende işletilebilmesine aracılık eden bir açık kaynak kodlu bir yazılımdır.
Cygwin'de bunun tersi mantıkla Linux sistemler üzerinde işlemek için yazılmış programların Windows sistemler üzerinde işletilebilmesi için gerekli ortamı yaratır.
eggdrop+cygwin.dll birlikte Windows üzerinde tek kurulumla Windrop olarak yürütülebilmekte..
bu sayede eggdrop sahibi olabilmek için illa Linux/Bsd vs gibi sistem kurulu bir bilgisayara nede bir shell firmasında unix shell hesabı almanıza gerek olmadan
kendi ev PC'nizde yada laptopunuzda kolayca kurup kullanabilmenize olanak vermektedir.


Windrop Kurulum :

Benim tercihim güncel 3 sürüm içinde CVS versionunu kurmak böylece Windrop'un en son halini kurmuş olucam.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden indiriyorum.

Vista,Win7 yada bendeki gibi Win8 kuruluysa indirme sırasında sistem uyarı verebilir bir exe. dosya indirip çalıştırmaya çalışacağımız zaman.
Bu dosya sisteminize zarar verebilir vs gibisinden.Bilmediğiniz-iyi tanımadığınız sağlamlığından emin olmadığınız bir yerden alınmış dosyaysa
bu uyarı haklı olabilir. ancak bunun ne olduğunu nerden geldiğini biliyorsanız yinede devam et deyip kurulumu başlatabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Resimde görüldüğü gibi ilk kurulum penceresi açıldığında kurulumun yeri Windrop'un hangi disk-hangi dizine kurulucağı gözüküyor .öntanımlı olarak
C:\Windrop\ olarak görünüyor benim zaten aynı dizinde bir Windrop kurulu olduğundan ben C:\ ye değilde başka bir diski seçip kurucam burdaki anlatımı tamamlamak için,
sizde seçiminizi yapın ve "Extract" yani çıkart diye çevirebileceğim butona tıklayarak dosyaların belirtilen dizine çıkartılmasını sağlayarak kurulumu tamamlıyorsunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


"successfully completed the operation" yani işlem başarıyla tamamlandı* yazan küçük pencereyi gördüğünüzde bu aşama olması gerektiği gibi bitmiş oluyor "ok" tıklayıp çıkıyoruz.
install.win32.html kendini oto açacaktır.bu kurulum için hazırlanmış bir html şeklinde bir yardım dosyası ingilizce maalesefki..
biz Windrop!un dosyalarını az evvel çıkardığımız dizine gidiyoruz bilgisayarım'dan hangi disk-dizin içine kurmuşsanız C:\Windrop\ mesala oraya gidiyoruz ayarları yapmak için.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu aşamada Windrop dizini içinde karşılaşacağınız manzara bu.görüldüğü gibi tcl.lib8.5 tcl 8.5.9 windrop/lib klasörü içinde ayrıca bu CVS sürümü ssl desteğide sağlamakta ve normalde Linux vs üzerinde
eggdrop yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz herşey burda .dll olarak win32 üzerinde çalışacak halde dizine çıkarılmış durumda.burda botu başlatmadan evvel düzenlememiz gereken dosya eggdrop.conf
dosyası ,bu içindeki her ayar hakkında ayrıntılı açıklamaların olduğu uzun bir dosyadır.ister direk bunu düzenleyip kullanabilir istersenizse önceden hazırlanmış bir eggdrop.conf dosyası editini buraya
kopyalayıp kullanabilirsiniz Windropunuzu başlatmak için....
.conf içinde botun nicki-identi botnet nicki fullname owner-admin nickin ne olacağı gibi bölümleri doldurmalısınız.
kendi yerel makinanız üzerinden işleteceğiniz için sizin netiniz-ağınızı kullanacağı için set my-ip satırında locakhost olarak belirtmelisiniz ki buda "127.0.0.1" olarak girmeniz anlamına geliyor.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ayrıca yukarda görüldüğü gibi telnet/ kullanacaksanız botnet için ayrı bir port belirtmelisiniz.
listen all ile başlayan satırda belirttiğiniz bu port nosunu özellikle botnet oluşturacaksanız yönlendirmeniz/açmanız gerekli.
bunu ayrıca altta anlatıcam..
Windropa özgü winident2.tcl scripti öntanımlı olarak kurulumda windrop/scripts klasörü içinde gelir. bu scripti eggdrop.conf yada onun yerine kullanacağınız .conf dosyası üzerinde
source scripts/winident2.tcl olarak göstermeyi unutmayın.ayrıca ekstradan gelen gseen modulüne ait gseen.selectlang.1.0.0.tcl eğer bu modulüde kullanmak istiyorsanız .conf'ta scriptlerin
listelendiği kısımda source scripts/gseen.selectlang.1.0.0.tcl olarak belirtmelisiniz.
bu ekstra moduller .conf dosyanızda loadmodule gseen , loadmodule stats vs gibi satırları eklemezseniz bot başlatıldığında yüklenmiyecektir.
bunları kullanmak istemiyorsanız bu satırların başına # işareti ekleyip etkisiz-yetkisiz kılabilir
yada tümden bu satırı silip bu modülün yüklenmemesini sağlayabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

botu başlatmadan evvel listen all xxxx satırında belirttiğimiz telnet/dcc/botnet için kullanacağımız portu-bağlantı noktasını modemimiz üzerinden yönlendirelim/açalım...
port açacağınız zaman internal(iç) ipv4 adresinizin sabit olmasını istersiniz çünkü port açarken bu adresi server-sunucu adresi olarak girip bu adres üstündeki portu-bağlantı noktasını yönlendirmiş oluyorsunuz.
bu değiştikçe yaptığınız ayarlarda geçersiz oluyor ve yeni var olan internal ip adres üzerinden bu kez bir daha port açma işlemi yapmanız gerekiyor.
öyleyse öncelikle bu adresi sabitlemeliyiz.şu an mevcud adresi öğrenmek için ya başlat/çalıştır -> cmd yazabilir. yada donatılar/komut istemi "command prompt" aracını açıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ipconfig /all komutu ip sabitleme işlemi için bize gerekecek bilgileri verecek komutu yazıp enterlıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bize lazım olacak bilgiler IPv4 Address, Subnet mask , Default Gateway bilgileri.bunları ya not edin ya açık bırakın.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ağ-internet bağlantılarımı açıyoruz.yerel local ağ/etherneti tıklayıp açıyoruz.Ethernet Status penceresinde "properties" özellikler/seçenekler tıklıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Açılan pencereden internet protocol ..(TCP/IPv4) tıklayıp seçiyoruz alttaki "properties" özellikler/seçenekler butonuna tıklayıp açıyoruz.
"use the following IP address" aşağıdaki ip adresini kullan seçip "IP address" yazısının karşısındaki boşluğa komut isteminde komutla aldığımız ipv4 address olarak gördüğümüz adresi giriyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bu genelde 192.168.1.2 gibi bir adrestir.
Subnet Mask yazan yerin karşısındaki boşluğa tıkladığınızda genelde oto olarak orayı Subnet Maskınızı yazıp dolduracaktır.elle girmeye gerek kalmaz.
3. satırdaki Default gateway genellikle 192.168.1.1 modem arayüzünüzede erişmekte kullandığınız adrestir.

kullanmak istediğiniz DNS adreslerinide girip ister google dns ister open dns ister ttnet dns adreslerini girip tamam ok deyip sırayla açılan pencereleri kapıyoruz.

artık modem arayüzüne girip port açmaya/yönlendirmeye hazırız.
Bir web tarayıcsı/browser açın (internet explorer vs gibi)
yukardaki adres çubuğuna default gateway değerini yazın başına ister [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ister 192.168.1.1 olarak yazın enterlayınca zaten http:// oto ekleyecektir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bir pencere açılır sizden kullanıcı adı ve şifrenizi ister.değişmediyseniz bunlar default-öntanımlı halindedir
hatirlayamıyorsanız google'da modem marka ve modeliyle kullanıcı adı-şifre değerlerini bulabilirsiniz.

bu genelde admin-admin , root-root yada örneğin ttnet'ten aldığınız bir modemse admin-ttnet şeklinde olabilmektedir.
değiştirip hatırlamıyorsanız bile modem kutusunun arka kısmında küçük bir delik olur modemi resetleyip-fabrika ayarlarına döndürmek için o delikten bir iğne yada toka gibi ucu ince bir cisimle bastırın .

şifre-kullanıcı adı resetlenip fabrika ayarlarındaki haline geri dönecektir.
modem arayüzüne girdiniz:

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

modem marka-modeline göre farklılıklar olsada genellikle gelişmiş ayarlar/advanced setup altında NAT/virtual servers kısmında port yönlendirme/açma işlemi yapılabiliyor.
sizinki daha farklı olabilir tabii.google'da modem marka modeliyle aratırsanız port açma/yönlendirme işlemlerini anlatan pek çok site mevcud yerli/yabancı bu sitelerden
kendi modem marka/modeline uygun anlatımları bulabilirsiniz.benim burda anlattığım bir örnektir.hepsinde aynı arayüz olması maalesef mümkün değildir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

add/ekle diyoruz yeni bir sayfa açılıyor burda demin sabitlediğimiz ip adresimizi server address olarak belirtiyoruz.192.168.1.2 ..
port açacağımız servis için bir isim istiyor listede bu isim yoksa ki yoktur custom deyip elle yandaki boşluğa dilediğimiz bir ismi giriyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

external port start yani dışarı bağlantı noktası başlangıç ve dışarı başlangış sonu external port end TCP seçili olarak giriyoruz hizasındaki
internal port start ve internal port end yani iç bağlantı noktası başlangıç ve son değerleri olarakta windrop için telnet/botnet vs için kullanmak için açmak istediğimiz port nosunu giriyoruz save/apply tamam deyip tıklayıp çıkıyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

port açmış-bağlantı noktası yönlendirmiş olduk..
Gene windropumuza kaldığımız yere dönüyoruz artık başlatabiliriz. kurduk .conf düzenledik port açtık artık çalıştırmaya hazırız.
windrop klasörü içinde "RunOnce" adında bir dosya göreceksiniz ...
bu dosya hani eggdrop ilk kurup ilk kez çalıştıracağınız zaman ./eggdrop -m eggdrop.conf olarak çalıştırıyorsunuzda daha sonraları
o ortadi -m ihtiyaç kalmıyor ./eggdrop eggdrop.conf olarak işletebiliyorsunuz ya bu RunOnce dosyasıda aynı işlemi görüyor henüz User ve Chan file yai
henüz kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulmadığından bu RunOnce dosyasıyla ilk başlatışta çalıştırmanız gerekiyor.
bir kez bunla başlatıp kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulduktan sonra bunla başlatmanız gerekmiyor.
RunOnce dosyasına çift tıklayıp başlatıyoruz aynı komut işstemi command prompt şeklinde pencere açılacak hızlı hızlı yazılar geçecek ve eğer herhangi bir sorun
.conf dosyanızdaki düzenlemelerinizle alakalı yada bağlantı probleriyle alakalı bir sorunla karşılaşılmadıysa bot çalışmaya başlıyacaktır.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ilk başlatıldığında vista-win7 yada 8 gibi kullanıcı hesap denetimi olan bir windows kullanıyorsanız bir pencere açılacak ve bağlantı için izin verilip vermediğinizi soracaktır izin vermelisiniz.
böylece windows firewall/güvenlik duvarı üzerindnen windrop'a irc sunucusuna yani dışarıya bağlanmasına izin vermiş olacaksınız.
görev yöneticisi/task manager açtığınızda eggdrop.exe olarak işlediğini takip edebilirsiniz ve göreceğiniz gibi son derece hafif bir programdır çok az hafıza ve ram tüketimiyle çalışır.
o nedenle PC'nize yük olmayacak bir yazılımdır diyebiliriz..

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

daha önce .conf dosyasında bir kanal belirtilmemişse sunucuya bağlansa dahi kanala girmemiş olacaktır.
eğer kanal belirtmişseniz ve kanala girdiğini gördünüzse /msg bot-nick hello daha sonra da /msg bot-nicki pass şifrenizi girip kendinizi bota sahip olarak tanıtmış ve emniyet içinde bir şifre belirlemiş olacaksınız.
eğer kanala yada sunucuya girmemişse : ( /whois çekerek sunucuya bağlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.)
telnet ile botunuza bağlabilirsiniz. bunun için telnet programını çalıştırıp win7 yada 8 kullanıcıları control panel/denetim masası programlar/windows prorma ve özelliklerine izin ver seçip açılan pencerede
telnet istemcisini işaretleyip tamam derlerse telnet aktif hale gelecektir.o 127.0.0.1 port-no port-no demin modemde açtığımız .conf'ta listen all diye belirtiğimiz port nosu olacak.
bağlantı sağlandığında bot sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecek "new" olarak belirtin bu ilk bağlantıda sonra bot sizden yeni bir kullanıcı adı ve şifre ayarlamanız için soracaktır.
kullanıcı adı ve daha sonra şifre belirleyince botun arayüzüne artık erişmiş sahip olarak bota dilediğiniz komutu ayarı yapabilir duruma gelmiş olursunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

.status komutu botun şu anki durumunu tam olarak size listelemesini sağlayacaktır. sunucuya bağlı görünmüyorsa .jump sunucu-adres port şeklinde bağlanmasını istediğiniz sunucuyu belirtebilirsiniz.
eğer bağlanmış ancak kanala girmemişse .+chan #kanal-adı komutu botu istediğiniz kanala sokmanızı sağlayacaktır.
.chaninfo #kanal komutuyla o kanal üzerindeki bot ayarlarını listeleyecektir. .chanset #kanal +/-seçenek şeklinde komutla bu ayarları değişip düzenleyebilirsiniz.
bundan sonraki botu kapatıp sonra çalıştırmak istediğinizde artık RunOnce üzerinden değil windrop klasörü içindeki eggdrop.exe üzerine çift tıklamayla botu başlatacaksınız.
böylece evdeki Windows işleyen bilgisayarınızda kurulu bir eggdrop'unuz oldu.hayırlı olsun...
Windrop :

Windrop ana sayfası : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
18.06.2012 tarihli 3 güncel sürümü mevcuttur...

eggdrop 1.6.21 EFnet,IRCnet gibi kullanıcı rumuzlarında maksimum 9 karakter sınırlamsı olan sunucular için önerilir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

eggdrop 1.6.21 handlen32 kullanıcı rumuzlarında 9 karakterden daha fazla uzun olmasında sınırlama olmayan sunucular için geliştirilmiştir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
her iki bot içinde ekstradan botnetop,stats ve gseen modulleri entegre edilmiş olup kurulumla birlikte gelir.
her iki dosyanın boyutu 2.50MB kadardır.

CVS sürümü : CVS sürümü geliştirici sürümüdür. yani bir bakıma gelecekte yayınlanacak sürümlerin şu anki hali diye düşünülebilir.
bu botun geliştiricileri kullanıcılardan gelen bug-hata raporları doğrultusunda yapabildikleri düzeltmeleri bu sürümde dener-yer verirler.
24.06.2012 tarihli eggdrop 1.8.0+stripmoar CVS sürümü indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
boyutu 3.31MB kadardır.

Windrop Tanıtım :

Windrop eggdrop'un Windows sistemlerinde işleyebilmesi için tasarlanmış sürümüdür. Win32 sistemler üzerinde çalışabilmesi için cygwin.dll entegre edilmiştir.
cygwin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] UNIX sistemlerdeki Wine [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] programının Windows'taki karşılığı gibidir bir bakıma..
Wine Windows sistemlerinde işlemek için hazırlanmış programların Linux vb sistemler üzerindende işletilebilmesine aracılık eden bir açık kaynak kodlu bir yazılımdır.
Cygwin'de bunun tersi mantıkla Linux sistemler üzerinde işlemek için yazılmış programların Windows sistemler üzerinde işletilebilmesi için gerekli ortamı yaratır.
eggdrop+cygwin.dll birlikte Windows üzerinde tek kurulumla Windrop olarak yürütülebilmekte..
bu sayede eggdrop sahibi olabilmek için illa Linux/Bsd vs gibi sistem kurulu bir bilgisayara nede bir shell firmasında unix shell hesabı almanıza gerek olmadan
kendi ev PC'nizde yada laptopunuzda kolayca kurup kullanabilmenize olanak vermektedir.


Windrop Kurulum :

Benim tercihim güncel 3 sürüm içinde CVS versionunu kurmak böylece Windrop'un en son halini kurmuş olucam.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden indiriyorum.

Vista,Win7 yada bendeki gibi Win8 kuruluysa indirme sırasında sistem uyarı verebilir bir exe. dosya indirip çalıştırmaya çalışacağımız zaman.
Bu dosya sisteminize zarar verebilir vs gibisinden.Bilmediğiniz-iyi tanımadığınız sağlamlığından emin olmadığınız bir yerden alınmış dosyaysa
bu uyarı haklı olabilir. ancak bunun ne olduğunu nerden geldiğini biliyorsanız yinede devam et deyip kurulumu başlatabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Resimde görüldüğü gibi ilk kurulum penceresi açıldığında kurulumun yeri Windrop'un hangi disk-hangi dizine kurulucağı gözüküyor .öntanımlı olarak
C:\Windrop\ olarak görünüyor benim zaten aynı dizinde bir Windrop kurulu olduğundan ben C:\ ye değilde başka bir diski seçip kurucam burdaki anlatımı tamamlamak için,
sizde seçiminizi yapın ve "Extract" yani çıkart diye çevirebileceğim butona tıklayarak dosyaların belirtilen dizine çıkartılmasını sağlayarak kurulumu tamamlıyorsunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


"successfully completed the operation" yani işlem başarıyla tamamlandı* yazan küçük pencereyi gördüğünüzde bu aşama olması gerektiği gibi bitmiş oluyor "ok" tıklayıp çıkıyoruz.
install.win32.html kendini oto açacaktır.bu kurulum için hazırlanmış bir html şeklinde bir yardım dosyası ingilizce maalesefki..
biz Windrop!un dosyalarını az evvel çıkardığımız dizine gidiyoruz bilgisayarım'dan hangi disk-dizin içine kurmuşsanız C:\Windrop\ mesala oraya gidiyoruz ayarları yapmak için.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu aşamada Windrop dizini içinde karşılaşacağınız manzara bu.görüldüğü gibi tcl.lib8.5 tcl 8.5.9 windrop/lib klasörü içinde ayrıca bu CVS sürümü ssl desteğide sağlamakta ve normalde Linux vs üzerinde
eggdrop yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz herşey burda .dll olarak win32 üzerinde çalışacak halde dizine çıkarılmış durumda.burda botu başlatmadan evvel düzenlememiz gereken dosya eggdrop.conf
dosyası ,bu içindeki her ayar hakkında ayrıntılı açıklamaların olduğu uzun bir dosyadır.ister direk bunu düzenleyip kullanabilir istersenizse önceden hazırlanmış bir eggdrop.conf dosyası editini buraya
kopyalayıp kullanabilirsiniz Windropunuzu başlatmak için....
.conf içinde botun nicki-identi botnet nicki fullname owner-admin nickin ne olacağı gibi bölümleri doldurmalısınız.
kendi yerel makinanız üzerinden işleteceğiniz için sizin netiniz-ağınızı kullanacağı için set my-ip satırında locakhost olarak belirtmelisiniz ki buda "127.0.0.1" olarak girmeniz anlamına geliyor.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ayrıca yukarda görüldüğü gibi telnet/ kullanacaksanız botnet için ayrı bir port belirtmelisiniz.
listen all ile başlayan satırda belirttiğiniz bu port nosunu özellikle botnet oluşturacaksanız yönlendirmeniz/açmanız gerekli.
bunu ayrıca altta anlatıcam..
Windropa özgü winident2.tcl scripti öntanımlı olarak kurulumda windrop/scripts klasörü içinde gelir. bu scripti eggdrop.conf yada onun yerine kullanacağınız .conf dosyası üzerinde
source scripts/winident2.tcl olarak göstermeyi unutmayın.ayrıca ekstradan gelen gseen modulüne ait gseen.selectlang.1.0.0.tcl eğer bu modulüde kullanmak istiyorsanız .conf'ta scriptlerin
listelendiği kısımda source scripts/gseen.selectlang.1.0.0.tcl olarak belirtmelisiniz.
bu ekstra moduller .conf dosyanızda loadmodule gseen , loadmodule stats vs gibi satırları eklemezseniz bot başlatıldığında yüklenmiyecektir.
bunları kullanmak istemiyorsanız bu satırların başına # işareti ekleyip etkisiz-yetkisiz kılabilir
yada tümden bu satırı silip bu modülün yüklenmemesini sağlayabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

botu başlatmadan evvel listen all xxxx satırında belirttiğimiz telnet/dcc/botnet için kullanacağımız portu-bağlantı noktasını modemimiz üzerinden yönlendirelim/açalım...
port açacağınız zaman internal(iç) ipv4 adresinizin sabit olmasını istersiniz çünkü port açarken bu adresi server-sunucu adresi olarak girip bu adres üstündeki portu-bağlantı noktasını yönlendirmiş oluyorsunuz.
bu değiştikçe yaptığınız ayarlarda geçersiz oluyor ve yeni var olan internal ip adres üzerinden bu kez bir daha port açma işlemi yapmanız gerekiyor.
öyleyse öncelikle bu adresi sabitlemeliyiz.şu an mevcud adresi öğrenmek için ya başlat/çalıştır -> cmd yazabilir. yada donatılar/komut istemi "command prompt" aracını açıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ipconfig /all komutu ip sabitleme işlemi için bize gerekecek bilgileri verecek komutu yazıp enterlıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bize lazım olacak bilgiler IPv4 Address, Subnet mask , Default Gateway bilgileri.bunları ya not edin ya açık bırakın.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ağ-internet bağlantılarımı açıyoruz.yerel local ağ/etherneti tıklayıp açıyoruz.Ethernet Status penceresinde "properties" özellikler/seçenekler tıklıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Açılan pencereden internet protocol ..(TCP/IPv4) tıklayıp seçiyoruz alttaki "properties" özellikler/seçenekler butonuna tıklayıp açıyoruz.
"use the following IP address" aşağıdaki ip adresini kullan seçip "IP address" yazısının karşısındaki boşluğa komut isteminde komutla aldığımız ipv4 address olarak gördüğümüz adresi giriyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bu genelde 192.168.1.2 gibi bir adrestir.
Subnet Mask yazan yerin karşısındaki boşluğa tıkladığınızda genelde oto olarak orayı Subnet Maskınızı yazıp dolduracaktır.elle girmeye gerek kalmaz.
3. satırdaki Default gateway genellikle 192.168.1.1 modem arayüzünüzede erişmekte kullandığınız adrestir.

kullanmak istediğiniz DNS adreslerinide girip ister google dns ister open dns ister ttnet dns adreslerini girip tamam ok deyip sırayla açılan pencereleri kapıyoruz.

artık modem arayüzüne girip port açmaya/yönlendirmeye hazırız.
Bir web tarayıcsı/browser açın (internet explorer vs gibi)
yukardaki adres çubuğuna default gateway değerini yazın başına ister [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ister 192.168.1.1 olarak yazın enterlayınca zaten http:// oto ekleyecektir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bir pencere açılır sizden kullanıcı adı ve şifrenizi ister.değişmediyseniz bunlar default-öntanımlı halindedir
hatirlayamıyorsanız google'da modem marka ve modeliyle kullanıcı adı-şifre değerlerini bulabilirsiniz.

bu genelde admin-admin , root-root yada örneğin ttnet'ten aldığınız bir modemse admin-ttnet şeklinde olabilmektedir.
değiştirip hatırlamıyorsanız bile modem kutusunun arka kısmında küçük bir delik olur modemi resetleyip-fabrika ayarlarına döndürmek için o delikten bir iğne yada toka gibi ucu ince bir cisimle bastırın .

şifre-kullanıcı adı resetlenip fabrika ayarlarındaki haline geri dönecektir.
modem arayüzüne girdiniz:

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

modem marka-modeline göre farklılıklar olsada genellikle gelişmiş ayarlar/advanced setup altında NAT/virtual servers kısmında port yönlendirme/açma işlemi yapılabiliyor.
sizinki daha farklı olabilir tabii.google'da modem marka modeliyle aratırsanız port açma/yönlendirme işlemlerini anlatan pek çok site mevcud yerli/yabancı bu sitelerden
kendi modem marka/modeline uygun anlatımları bulabilirsiniz.benim burda anlattığım bir örnektir.hepsinde aynı arayüz olması maalesef mümkün değildir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

add/ekle diyoruz yeni bir sayfa açılıyor burda demin sabitlediğimiz ip adresimizi server address olarak belirtiyoruz.192.168.1.2 ..
port açacağımız servis için bir isim istiyor listede bu isim yoksa ki yoktur custom deyip elle yandaki boşluğa dilediğimiz bir ismi giriyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

external port start yani dışarı bağlantı noktası başlangıç ve dışarı başlangış sonu external port end TCP seçili olarak giriyoruz hizasındaki
internal port start ve internal port end yani iç bağlantı noktası başlangıç ve son değerleri olarakta windrop için telnet/botnet vs için kullanmak için açmak istediğimiz port nosunu giriyoruz save/apply tamam deyip tıklayıp çıkıyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

port açmış-bağlantı noktası yönlendirmiş olduk..
Gene windropumuza kaldığımız yere dönüyoruz artık başlatabiliriz. kurduk .conf düzenledik port açtık artık çalıştırmaya hazırız.
windrop klasörü içinde "RunOnce" adında bir dosya göreceksiniz ...
bu dosya hani eggdrop ilk kurup ilk kez çalıştıracağınız zaman ./eggdrop -m eggdrop.conf olarak çalıştırıyorsunuzda daha sonraları
o ortadi -m ihtiyaç kalmıyor ./eggdrop eggdrop.conf olarak işletebiliyorsunuz ya bu RunOnce dosyasıda aynı işlemi görüyor henüz User ve Chan file yai
henüz kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulmadığından bu RunOnce dosyasıyla ilk başlatışta çalıştırmanız gerekiyor.
bir kez bunla başlatıp kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulduktan sonra bunla başlatmanız gerekmiyor.
RunOnce dosyasına çift tıklayıp başlatıyoruz aynı komut işstemi command prompt şeklinde pencere açılacak hızlı hızlı yazılar geçecek ve eğer herhangi bir sorun
.conf dosyanızdaki düzenlemelerinizle alakalı yada bağlantı probleriyle alakalı bir sorunla karşılaşılmadıysa bot çalışmaya başlıyacaktır.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ilk başlatıldığında vista-win7 yada 8 gibi kullanıcı hesap denetimi olan bir windows kullanıyorsanız bir pencere açılacak ve bağlantı için izin verilip vermediğinizi soracaktır izin vermelisiniz.
böylece windows firewall/güvenlik duvarı üzerindnen windrop'a irc sunucusuna yani dışarıya bağlanmasına izin vermiş olacaksınız.
görev yöneticisi/task manager açtığınızda eggdrop.exe olarak işlediğini takip edebilirsiniz ve göreceğiniz gibi son derece hafif bir programdır çok az hafıza ve ram tüketimiyle çalışır.
o nedenle PC'nize yük olmayacak bir yazılımdır diyebiliriz..

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

daha önce .conf dosyasında bir kanal belirtilmemişse sunucuya bağlansa dahi kanala girmemiş olacaktır.
eğer kanal belirtmişseniz ve kanala girdiğini gördünüzse /msg bot-nick hello daha sonra da /msg bot-nicki pass şifrenizi girip kendinizi bota sahip olarak tanıtmış ve emniyet içinde bir şifre belirlemiş olacaksınız.
eğer kanala yada sunucuya girmemişse : ( /whois çekerek sunucuya bağlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.)
telnet ile botunuza bağlabilirsiniz. bunun için telnet programını çalıştırıp win7 yada 8 kullanıcıları control panel/denetim masası programlar/windows prorma ve özelliklerine izin ver seçip açılan pencerede
telnet istemcisini işaretleyip tamam derlerse telnet aktif hale gelecektir.o 127.0.0.1 port-no port-no demin modemde açtığımız .conf'ta listen all diye belirtiğimiz port nosu olacak.
bağlantı sağlandığında bot sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecek "new" olarak belirtin bu ilk bağlantıda sonra bot sizden yeni bir kullanıcı adı ve şifre ayarlamanız için soracaktır.
kullanıcı adı ve daha sonra şifre belirleyince botun arayüzüne artık erişmiş sahip olarak bota dilediğiniz komutu ayarı yapabilir duruma gelmiş olursunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

.status komutu botun şu anki durumunu tam olarak size listelemesini sağlayacaktır. sunucuya bağlı görünmüyorsa .jump sunucu-adres port şeklinde bağlanmasını istediğiniz sunucuyu belirtebilirsiniz.
eğer bağlanmış ancak kanala girmemişse .+chan #kanal-adı komutu botu istediğiniz kanala sokmanızı sağlayacaktır.
.chaninfo #kanal komutuyla o kanal üzerindeki bot ayarlarını listeleyecektir. .chanset #kanal +/-seçenek şeklinde komutla bu ayarları değişip düzenleyebilirsiniz.
bundan sonraki botu kapatıp sonra çalıştırmak istediğinizde artık RunOnce üzerinden değil windrop klasörü içindeki eggdrop.exe üzerine çift tıklamayla botu başlatacaksınız.
böylece evdeki Windows işleyen bilgisayarınızda kurulu bir eggdrop'unuz oldu.hayırlı olsun...
  Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
radyo44.com.tr
Alt 27 Ekim 2012, 18:32   #2
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
bunu buraya postaladığımı nerdeyse unutmuştum....
aradan geçen süre içersinde: windrop1.8 CVS sürümü güncellendi.
güncel sürüm tarihi şu an 02.10.2012
ipv6 desteği ssl desteği ve ekstradan tls paketi içeriyor.full modül kurulumu ile birlikte geliyor (pseudo gseen stats ve botnetop modülleri ,bunlar 3. parti eggdrop modülleri eggdrop geliştiricilerinden pseudo tarafından güncellenmiş sürümleri.).tcl paket sürümü 8.5.11'e yükseltilmiş olarak kurulabiliyor.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 28 Nisan 2017, 20:39   #3
Çevrimdışı
off
off - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
resimler görünmüyon silinmiş

  Alıntı ile Cevapla

Alt 11 Mayıs 2017, 02:17   #4
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
Çok Zaman Geçmiş , nrt'nin
Anlatımı Eski Sürüm İle Yapılmış.
Son Kararlı Sürümü 1.8.1 İçin
Windrop İndirme Sayfasını Ziyaret Edin!
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

( Sayfadaki; 1.9.0 Aşağı Yukarı 10 Yıl Önceki Bir
'Deneme' Sürümüdür. Buna Aldanmayın,En Yeni
Version v1.8.1, 1.9.0 Zamanında Eggdrop'a
Perl Scripting Desteği de Sağlamak Adına Bir
'Girişim' İdi. 'Girişim' Olarak da Kaldı. Vaz Geçildi.
Nihayete Erdirilemedi. Çeşitli Nedenlerle...)

Makale'nin Orjinal Resimli Hali nrt'nin Kendi
Sunucusunda Ve Bende :
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Korunuyor.

__________________

Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.
  Alıntı ile Cevapla

Alt 23 Kasım 2018, 22:57   #5
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
saywhat Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
Windrop :

Windrop ana sayfası : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
18.06.2012 tarihli 3 güncel sürümü mevcuttur...

eggdrop 1.6.21 EFnet,IRCnet gibi kullanıcı rumuzlarında maksimum 9 karakter sınırlamsı olan sunucular için önerilir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

eggdrop 1.6.21 handlen32 kullanıcı rumuzlarında 9 karakterden daha fazla uzun olmasında sınırlama olmayan sunucular için geliştirilmiştir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
her iki bot içinde ekstradan botnetop,stats ve gseen modulleri entegre edilmiş olup kurulumla birlikte gelir.
her iki dosyanın boyutu 2.50MB kadardır.

CVS sürümü : CVS sürümü geliştirici sürümüdür. yani bir bakıma gelecekte yayınlanacak sürümlerin şu anki hali diye düşünülebilir.
bu botun geliştiricileri kullanıcılardan gelen bug-hata raporları doğrultusunda yapabildikleri düzeltmeleri bu sürümde dener-yer verirler.
24.06.2012 tarihli eggdrop 1.8.0+stripmoar CVS sürümü indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
boyutu 3.31MB kadardır.

Windrop Tanıtım :

Windrop eggdrop'un Windows sistemlerinde işleyebilmesi için tasarlanmış sürümüdür. Win32 sistemler üzerinde çalışabilmesi için cygwin.dll entegre edilmiştir.
cygwin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] UNIX sistemlerdeki Wine [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] programının Windows'taki karşılığı gibidir bir bakıma..
Wine Windows sistemlerinde işlemek için hazırlanmış programların Linux vb sistemler üzerindende işletilebilmesine aracılık eden bir açık kaynak kodlu bir yazılımdır.
Cygwin'de bunun tersi mantıkla Linux sistemler üzerinde işlemek için yazılmış programların Windows sistemler üzerinde işletilebilmesi için gerekli ortamı yaratır.
eggdrop+cygwin.dll birlikte Windows üzerinde tek kurulumla Windrop olarak yürütülebilmekte..
bu sayede eggdrop sahibi olabilmek için illa Linux/Bsd vs gibi sistem kurulu bir bilgisayara nede bir shell firmasında unix shell hesabı almanıza gerek olmadan
kendi ev PC'nizde yada laptopunuzda kolayca kurup kullanabilmenize olanak vermektedir.


Windrop Kurulum :

Benim tercihim güncel 3 sürüm içinde CVS versionunu kurmak böylece Windrop'un en son halini kurmuş olucam.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden indiriyorum.

Vista,Win7 yada bendeki gibi Win8 kuruluysa indirme sırasında sistem uyarı verebilir bir exe. dosya indirip çalıştırmaya çalışacağımız zaman.
Bu dosya sisteminize zarar verebilir vs gibisinden.Bilmediğiniz-iyi tanımadığınız sağlamlığından emin olmadığınız bir yerden alınmış dosyaysa
bu uyarı haklı olabilir. ancak bunun ne olduğunu nerden geldiğini biliyorsanız yinede devam et deyip kurulumu başlatabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Resimde görüldüğü gibi ilk kurulum penceresi açıldığında kurulumun yeri Windrop'un hangi disk-hangi dizine kurulucağı gözüküyor .öntanımlı olarak
C:\Windrop\ olarak görünüyor benim zaten aynı dizinde bir Windrop kurulu olduğundan ben C:\ ye değilde başka bir diski seçip kurucam burdaki anlatımı tamamlamak için,
sizde seçiminizi yapın ve "Extract" yani çıkart diye çevirebileceğim butona tıklayarak dosyaların belirtilen dizine çıkartılmasını sağlayarak kurulumu tamamlıyorsunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


"successfully completed the operation" yani işlem başarıyla tamamlandı* yazan küçük pencereyi gördüğünüzde bu aşama olması gerektiği gibi bitmiş oluyor "ok" tıklayıp çıkıyoruz.
install.win32.html kendini oto açacaktır.bu kurulum için hazırlanmış bir html şeklinde bir yardım dosyası ingilizce maalesefki..
biz Windrop!un dosyalarını az evvel çıkardığımız dizine gidiyoruz bilgisayarım'dan hangi disk-dizin içine kurmuşsanız C:\Windrop\ mesala oraya gidiyoruz ayarları yapmak için.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu aşamada Windrop dizini içinde karşılaşacağınız manzara bu.görüldüğü gibi tcl.lib8.5 tcl 8.5.9 windrop/lib klasörü içinde ayrıca bu CVS sürümü ssl desteğide sağlamakta ve normalde Linux vs üzerinde
eggdrop yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz herşey burda .dll olarak win32 üzerinde çalışacak halde dizine çıkarılmış durumda.burda botu başlatmadan evvel düzenlememiz gereken dosya eggdrop.conf
dosyası ,bu içindeki her ayar hakkında ayrıntılı açıklamaların olduğu uzun bir dosyadır.ister direk bunu düzenleyip kullanabilir istersenizse önceden hazırlanmış bir eggdrop.conf dosyası editini buraya
kopyalayıp kullanabilirsiniz Windropunuzu başlatmak için....
.conf içinde botun nicki-identi botnet nicki fullname owner-admin nickin ne olacağı gibi bölümleri doldurmalısınız.
kendi yerel makinanız üzerinden işleteceğiniz için sizin netiniz-ağınızı kullanacağı için set my-ip satırında locakhost olarak belirtmelisiniz ki buda "127.0.0.1" olarak girmeniz anlamına geliyor.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ayrıca yukarda görüldüğü gibi telnet/ kullanacaksanız botnet için ayrı bir port belirtmelisiniz.
listen all ile başlayan satırda belirttiğiniz bu port nosunu özellikle botnet oluşturacaksanız yönlendirmeniz/açmanız gerekli.
bunu ayrıca altta anlatıcam..
Windropa özgü winident2.tcl scripti öntanımlı olarak kurulumda windrop/scripts klasörü içinde gelir. bu scripti eggdrop.conf yada onun yerine kullanacağınız .conf dosyası üzerinde
source scripts/winident2.tcl olarak göstermeyi unutmayın.ayrıca ekstradan gelen gseen modulüne ait gseen.selectlang.1.0.0.tcl eğer bu modulüde kullanmak istiyorsanız .conf'ta scriptlerin
listelendiği kısımda source scripts/gseen.selectlang.1.0.0.tcl olarak belirtmelisiniz.
bu ekstra moduller .conf dosyanızda loadmodule gseen , loadmodule stats vs gibi satırları eklemezseniz bot başlatıldığında yüklenmiyecektir.
bunları kullanmak istemiyorsanız bu satırların başına # işareti ekleyip etkisiz-yetkisiz kılabilir
yada tümden bu satırı silip bu modülün yüklenmemesini sağlayabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

botu başlatmadan evvel listen all xxxx satırında belirttiğimiz telnet/dcc/botnet için kullanacağımız portu-bağlantı noktasını modemimiz üzerinden yönlendirelim/açalım...
port açacağınız zaman internal(iç) ipv4 adresinizin sabit olmasını istersiniz çünkü port açarken bu adresi server-sunucu adresi olarak girip bu adres üstündeki portu-bağlantı noktasını yönlendirmiş oluyorsunuz.
bu değiştikçe yaptığınız ayarlarda geçersiz oluyor ve yeni var olan internal ip adres üzerinden bu kez bir daha port açma işlemi yapmanız gerekiyor.
öyleyse öncelikle bu adresi sabitlemeliyiz.şu an mevcud adresi öğrenmek için ya başlat/çalıştır -> cmd yazabilir. yada donatılar/komut istemi "command prompt" aracını açıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ipconfig /all komutu ip sabitleme işlemi için bize gerekecek bilgileri verecek komutu yazıp enterlıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bize lazım olacak bilgiler IPv4 Address, Subnet mask , Default Gateway bilgileri.bunları ya not edin ya açık bırakın.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ağ-internet bağlantılarımı açıyoruz.yerel local ağ/etherneti tıklayıp açıyoruz.Ethernet Status penceresinde "properties" özellikler/seçenekler tıklıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Açılan pencereden internet protocol ..(TCP/IPv4) tıklayıp seçiyoruz alttaki "properties" özellikler/seçenekler butonuna tıklayıp açıyoruz.
"use the following IP address" aşağıdaki ip adresini kullan seçip "IP address" yazısının karşısındaki boşluğa komut isteminde komutla aldığımız ipv4 address olarak gördüğümüz adresi giriyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bu genelde 192.168.1.2 gibi bir adrestir.
Subnet Mask yazan yerin karşısındaki boşluğa tıkladığınızda genelde oto olarak orayı Subnet Maskınızı yazıp dolduracaktır.elle girmeye gerek kalmaz.
3. satırdaki Default gateway genellikle 192.168.1.1 modem arayüzünüzede erişmekte kullandığınız adrestir.

kullanmak istediğiniz DNS adreslerinide girip ister google dns ister open dns ister ttnet dns adreslerini girip tamam ok deyip sırayla açılan pencereleri kapıyoruz.

artık modem arayüzüne girip port açmaya/yönlendirmeye hazırız.
Bir web tarayıcsı/browser açın (internet explorer vs gibi)
yukardaki adres çubuğuna default gateway değerini yazın başına ister [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ister 192.168.1.1 olarak yazın enterlayınca zaten http:// oto ekleyecektir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bir pencere açılır sizden kullanıcı adı ve şifrenizi ister.değişmediyseniz bunlar default-öntanımlı halindedir
hatirlayamıyorsanız google'da modem marka ve modeliyle kullanıcı adı-şifre değerlerini bulabilirsiniz.

bu genelde admin-admin , root-root yada örneğin ttnet'ten aldığınız bir modemse admin-ttnet şeklinde olabilmektedir.
değiştirip hatırlamıyorsanız bile modem kutusunun arka kısmında küçük bir delik olur modemi resetleyip-fabrika ayarlarına döndürmek için o delikten bir iğne yada toka gibi ucu ince bir cisimle bastırın .

şifre-kullanıcı adı resetlenip fabrika ayarlarındaki haline geri dönecektir.
modem arayüzüne girdiniz:

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

modem marka-modeline göre farklılıklar olsada genellikle gelişmiş ayarlar/advanced setup altında NAT/virtual servers kısmında port yönlendirme/açma işlemi yapılabiliyor.
sizinki daha farklı olabilir tabii.google'da modem marka modeliyle aratırsanız port açma/yönlendirme işlemlerini anlatan pek çok site mevcud yerli/yabancı bu sitelerden
kendi modem marka/modeline uygun anlatımları bulabilirsiniz.benim burda anlattığım bir örnektir.hepsinde aynı arayüz olması maalesef mümkün değildir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

add/ekle diyoruz yeni bir sayfa açılıyor burda demin sabitlediğimiz ip adresimizi server address olarak belirtiyoruz.192.168.1.2 ..
port açacağımız servis için bir isim istiyor listede bu isim yoksa ki yoktur custom deyip elle yandaki boşluğa dilediğimiz bir ismi giriyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

external port start yani dışarı bağlantı noktası başlangıç ve dışarı başlangış sonu external port end TCP seçili olarak giriyoruz hizasındaki
internal port start ve internal port end yani iç bağlantı noktası başlangıç ve son değerleri olarakta windrop için telnet/botnet vs için kullanmak için açmak istediğimiz port nosunu giriyoruz save/apply tamam deyip tıklayıp çıkıyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

port açmış-bağlantı noktası yönlendirmiş olduk..
Gene windropumuza kaldığımız yere dönüyoruz artık başlatabiliriz. kurduk .conf düzenledik port açtık artık çalıştırmaya hazırız.
windrop klasörü içinde "RunOnce" adında bir dosya göreceksiniz ...
bu dosya hani eggdrop ilk kurup ilk kez çalıştıracağınız zaman ./eggdrop -m eggdrop.conf olarak çalıştırıyorsunuzda daha sonraları
o ortadi -m ihtiyaç kalmıyor ./eggdrop eggdrop.conf olarak işletebiliyorsunuz ya bu RunOnce dosyasıda aynı işlemi görüyor henüz User ve Chan file yai
henüz kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulmadığından bu RunOnce dosyasıyla ilk başlatışta çalıştırmanız gerekiyor.
bir kez bunla başlatıp kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulduktan sonra bunla başlatmanız gerekmiyor.
RunOnce dosyasına çift tıklayıp başlatıyoruz aynı komut işstemi command prompt şeklinde pencere açılacak hızlı hızlı yazılar geçecek ve eğer herhangi bir sorun
.conf dosyanızdaki düzenlemelerinizle alakalı yada bağlantı probleriyle alakalı bir sorunla karşılaşılmadıysa bot çalışmaya başlıyacaktır.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ilk başlatıldığında vista-win7 yada 8 gibi kullanıcı hesap denetimi olan bir windows kullanıyorsanız bir pencere açılacak ve bağlantı için izin verilip vermediğinizi soracaktır izin vermelisiniz.
böylece windows firewall/güvenlik duvarı üzerindnen windrop'a irc sunucusuna yani dışarıya bağlanmasına izin vermiş olacaksınız.
görev yöneticisi/task manager açtığınızda eggdrop.exe olarak işlediğini takip edebilirsiniz ve göreceğiniz gibi son derece hafif bir programdır çok az hafıza ve ram tüketimiyle çalışır.
o nedenle PC'nize yük olmayacak bir yazılımdır diyebiliriz..

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

daha önce .conf dosyasında bir kanal belirtilmemişse sunucuya bağlansa dahi kanala girmemiş olacaktır.
eğer kanal belirtmişseniz ve kanala girdiğini gördünüzse /msg bot-nick hello daha sonra da /msg bot-nicki pass şifrenizi girip kendinizi bota sahip olarak tanıtmış ve emniyet içinde bir şifre belirlemiş olacaksınız.
eğer kanala yada sunucuya girmemişse : ( /whois çekerek sunucuya bağlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.)
telnet ile botunuza bağlabilirsiniz. bunun için telnet programını çalıştırıp win7 yada 8 kullanıcıları control panel/denetim masası programlar/windows prorma ve özelliklerine izin ver seçip açılan pencerede
telnet istemcisini işaretleyip tamam derlerse telnet aktif hale gelecektir.o 127.0.0.1 port-no port-no demin modemde açtığımız .conf'ta listen all diye belirtiğimiz port nosu olacak.
bağlantı sağlandığında bot sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecek "new" olarak belirtin bu ilk bağlantıda sonra bot sizden yeni bir kullanıcı adı ve şifre ayarlamanız için soracaktır.
kullanıcı adı ve daha sonra şifre belirleyince botun arayüzüne artık erişmiş sahip olarak bota dilediğiniz komutu ayarı yapabilir duruma gelmiş olursunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

.status komutu botun şu anki durumunu tam olarak size listelemesini sağlayacaktır. sunucuya bağlı görünmüyorsa .jump sunucu-adres port şeklinde bağlanmasını istediğiniz sunucuyu belirtebilirsiniz.
eğer bağlanmış ancak kanala girmemişse .+chan #kanal-adı komutu botu istediğiniz kanala sokmanızı sağlayacaktır.
.chaninfo #kanal komutuyla o kanal üzerindeki bot ayarlarını listeleyecektir. .chanset #kanal +/-seçenek şeklinde komutla bu ayarları değişip düzenleyebilirsiniz.
bundan sonraki botu kapatıp sonra çalıştırmak istediğinizde artık RunOnce üzerinden değil windrop klasörü içindeki eggdrop.exe üzerine çift tıklamayla botu başlatacaksınız.
böylece evdeki Windows işleyen bilgisayarınızda kurulu bir eggdrop'unuz oldu.hayırlı olsun...

Burada eggdrop conf olarak verilen dosya Eggdrop.simple.conf olan mı ayarlanacak onu anlayamadım egerki bu dosyaysa eggdrop.conf olarakmı kaydedecegiz bir diğer sorum

Windropa özgü winident2.tcl scripti öntanımlı olarak kurulumda windrop/scripts klasörü içinde gelir. bu scripti eggdrop.conf yada onun yerine kullanacağınız .conf dosyası üzerinde
source scripts/winident2.tcl olarak göstermeyi unutmayın.ayrıca ekstradan gelen gseen modulüne ait gseen.selectlang.1.0.0.tcl eğer bu modulüde kullanmak istiyorsanız .conf'ta scriptlerin
listelendiği kısımda source scripts/gseen.selectlang.1.0.0.tcl olarak belirtmelisiniz.
bu ekstra moduller .conf dosyanızda loadmodule gseen , loadmodule stats vs gibi satırları eklemezseniz bot başlatıldığında yüklenmiyecektir.
bunları kullanmak istemiyorsanız bu satırların başına # işareti ekleyip etkisiz-yetkisiz kılabilir
yada tümden bu satırı silip bu modülün yüklenmemesini sağlayabilirsiniz.
göstermeyi unutmayın diyor nasıl gosterecegiz egdrop.confa ? bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı

--IRCForumlari.NET ; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:57 -->-> Daha önceki mesaj 21:57 --

saywhat Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
Windrop :

Windrop ana sayfası : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
18.06.2012 tarihli 3 güncel sürümü mevcuttur...

eggdrop 1.6.21 EFnet,IRCnet gibi kullanıcı rumuzlarında maksimum 9 karakter sınırlamsı olan sunucular için önerilir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

eggdrop 1.6.21 handlen32 kullanıcı rumuzlarında 9 karakterden daha fazla uzun olmasında sınırlama olmayan sunucular için geliştirilmiştir.
indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
her iki bot içinde ekstradan botnetop,stats ve gseen modulleri entegre edilmiş olup kurulumla birlikte gelir.
her iki dosyanın boyutu 2.50MB kadardır.

CVS sürümü : CVS sürümü geliştirici sürümüdür. yani bir bakıma gelecekte yayınlanacak sürümlerin şu anki hali diye düşünülebilir.
bu botun geliştiricileri kullanıcılardan gelen bug-hata raporları doğrultusunda yapabildikleri düzeltmeleri bu sürümde dener-yer verirler.
24.06.2012 tarihli eggdrop 1.8.0+stripmoar CVS sürümü indirme linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
boyutu 3.31MB kadardır.

Windrop Tanıtım :

Windrop eggdrop'un Windows sistemlerinde işleyebilmesi için tasarlanmış sürümüdür. Win32 sistemler üzerinde çalışabilmesi için cygwin.dll entegre edilmiştir.
cygwin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] UNIX sistemlerdeki Wine [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] programının Windows'taki karşılığı gibidir bir bakıma..
Wine Windows sistemlerinde işlemek için hazırlanmış programların Linux vb sistemler üzerindende işletilebilmesine aracılık eden bir açık kaynak kodlu bir yazılımdır.
Cygwin'de bunun tersi mantıkla Linux sistemler üzerinde işlemek için yazılmış programların Windows sistemler üzerinde işletilebilmesi için gerekli ortamı yaratır.
eggdrop+cygwin.dll birlikte Windows üzerinde tek kurulumla Windrop olarak yürütülebilmekte..
bu sayede eggdrop sahibi olabilmek için illa Linux/Bsd vs gibi sistem kurulu bir bilgisayara nede bir shell firmasında unix shell hesabı almanıza gerek olmadan
kendi ev PC'nizde yada laptopunuzda kolayca kurup kullanabilmenize olanak vermektedir.


Windrop Kurulum :

Benim tercihim güncel 3 sürüm içinde CVS versionunu kurmak böylece Windrop'un en son halini kurmuş olucam.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden indiriyorum.

Vista,Win7 yada bendeki gibi Win8 kuruluysa indirme sırasında sistem uyarı verebilir bir exe. dosya indirip çalıştırmaya çalışacağımız zaman.
Bu dosya sisteminize zarar verebilir vs gibisinden.Bilmediğiniz-iyi tanımadığınız sağlamlığından emin olmadığınız bir yerden alınmış dosyaysa
bu uyarı haklı olabilir. ancak bunun ne olduğunu nerden geldiğini biliyorsanız yinede devam et deyip kurulumu başlatabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Resimde görüldüğü gibi ilk kurulum penceresi açıldığında kurulumun yeri Windrop'un hangi disk-hangi dizine kurulucağı gözüküyor .öntanımlı olarak
C:\Windrop\ olarak görünüyor benim zaten aynı dizinde bir Windrop kurulu olduğundan ben C:\ ye değilde başka bir diski seçip kurucam burdaki anlatımı tamamlamak için,
sizde seçiminizi yapın ve "Extract" yani çıkart diye çevirebileceğim butona tıklayarak dosyaların belirtilen dizine çıkartılmasını sağlayarak kurulumu tamamlıyorsunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


"successfully completed the operation" yani işlem başarıyla tamamlandı* yazan küçük pencereyi gördüğünüzde bu aşama olması gerektiği gibi bitmiş oluyor "ok" tıklayıp çıkıyoruz.
install.win32.html kendini oto açacaktır.bu kurulum için hazırlanmış bir html şeklinde bir yardım dosyası ingilizce maalesefki..
biz Windrop!un dosyalarını az evvel çıkardığımız dizine gidiyoruz bilgisayarım'dan hangi disk-dizin içine kurmuşsanız C:\Windrop\ mesala oraya gidiyoruz ayarları yapmak için.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu aşamada Windrop dizini içinde karşılaşacağınız manzara bu.görüldüğü gibi tcl.lib8.5 tcl 8.5.9 windrop/lib klasörü içinde ayrıca bu CVS sürümü ssl desteğide sağlamakta ve normalde Linux vs üzerinde
eggdrop yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz herşey burda .dll olarak win32 üzerinde çalışacak halde dizine çıkarılmış durumda.burda botu başlatmadan evvel düzenlememiz gereken dosya eggdrop.conf
dosyası ,bu içindeki her ayar hakkında ayrıntılı açıklamaların olduğu uzun bir dosyadır.ister direk bunu düzenleyip kullanabilir istersenizse önceden hazırlanmış bir eggdrop.conf dosyası editini buraya
kopyalayıp kullanabilirsiniz Windropunuzu başlatmak için....
.conf içinde botun nicki-identi botnet nicki fullname owner-admin nickin ne olacağı gibi bölümleri doldurmalısınız.
kendi yerel makinanız üzerinden işleteceğiniz için sizin netiniz-ağınızı kullanacağı için set my-ip satırında locakhost olarak belirtmelisiniz ki buda "127.0.0.1" olarak girmeniz anlamına geliyor.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ayrıca yukarda görüldüğü gibi telnet/ kullanacaksanız botnet için ayrı bir port belirtmelisiniz.
listen all ile başlayan satırda belirttiğiniz bu port nosunu özellikle botnet oluşturacaksanız yönlendirmeniz/açmanız gerekli.
bunu ayrıca altta anlatıcam..
Windropa özgü winident2.tcl scripti öntanımlı olarak kurulumda windrop/scripts klasörü içinde gelir. bu scripti eggdrop.conf yada onun yerine kullanacağınız .conf dosyası üzerinde
source scripts/winident2.tcl olarak göstermeyi unutmayın.ayrıca ekstradan gelen gseen modulüne ait gseen.selectlang.1.0.0.tcl eğer bu modulüde kullanmak istiyorsanız .conf'ta scriptlerin
listelendiği kısımda source scripts/gseen.selectlang.1.0.0.tcl olarak belirtmelisiniz.
bu ekstra moduller .conf dosyanızda loadmodule gseen , loadmodule stats vs gibi satırları eklemezseniz bot başlatıldığında yüklenmiyecektir.
bunları kullanmak istemiyorsanız bu satırların başına # işareti ekleyip etkisiz-yetkisiz kılabilir
yada tümden bu satırı silip bu modülün yüklenmemesini sağlayabilirsiniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

botu başlatmadan evvel listen all xxxx satırında belirttiğimiz telnet/dcc/botnet için kullanacağımız portu-bağlantı noktasını modemimiz üzerinden yönlendirelim/açalım...
port açacağınız zaman internal(iç) ipv4 adresinizin sabit olmasını istersiniz çünkü port açarken bu adresi server-sunucu adresi olarak girip bu adres üstündeki portu-bağlantı noktasını yönlendirmiş oluyorsunuz.
bu değiştikçe yaptığınız ayarlarda geçersiz oluyor ve yeni var olan internal ip adres üzerinden bu kez bir daha port açma işlemi yapmanız gerekiyor.
öyleyse öncelikle bu adresi sabitlemeliyiz.şu an mevcud adresi öğrenmek için ya başlat/çalıştır -> cmd yazabilir. yada donatılar/komut istemi "command prompt" aracını açıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ipconfig /all komutu ip sabitleme işlemi için bize gerekecek bilgileri verecek komutu yazıp enterlıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bize lazım olacak bilgiler IPv4 Address, Subnet mask , Default Gateway bilgileri.bunları ya not edin ya açık bırakın.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ağ-internet bağlantılarımı açıyoruz.yerel local ağ/etherneti tıklayıp açıyoruz.Ethernet Status penceresinde "properties" özellikler/seçenekler tıklıyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Açılan pencereden internet protocol ..(TCP/IPv4) tıklayıp seçiyoruz alttaki "properties" özellikler/seçenekler butonuna tıklayıp açıyoruz.
"use the following IP address" aşağıdaki ip adresini kullan seçip "IP address" yazısının karşısındaki boşluğa komut isteminde komutla aldığımız ipv4 address olarak gördüğümüz adresi giriyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bu genelde 192.168.1.2 gibi bir adrestir.
Subnet Mask yazan yerin karşısındaki boşluğa tıkladığınızda genelde oto olarak orayı Subnet Maskınızı yazıp dolduracaktır.elle girmeye gerek kalmaz.
3. satırdaki Default gateway genellikle 192.168.1.1 modem arayüzünüzede erişmekte kullandığınız adrestir.

kullanmak istediğiniz DNS adreslerinide girip ister google dns ister open dns ister ttnet dns adreslerini girip tamam ok deyip sırayla açılan pencereleri kapıyoruz.

artık modem arayüzüne girip port açmaya/yönlendirmeye hazırız.
Bir web tarayıcsı/browser açın (internet explorer vs gibi)
yukardaki adres çubuğuna default gateway değerini yazın başına ister [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ister 192.168.1.1 olarak yazın enterlayınca zaten http:// oto ekleyecektir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bir pencere açılır sizden kullanıcı adı ve şifrenizi ister.değişmediyseniz bunlar default-öntanımlı halindedir
hatirlayamıyorsanız google'da modem marka ve modeliyle kullanıcı adı-şifre değerlerini bulabilirsiniz.

bu genelde admin-admin , root-root yada örneğin ttnet'ten aldığınız bir modemse admin-ttnet şeklinde olabilmektedir.
değiştirip hatırlamıyorsanız bile modem kutusunun arka kısmında küçük bir delik olur modemi resetleyip-fabrika ayarlarına döndürmek için o delikten bir iğne yada toka gibi ucu ince bir cisimle bastırın .

şifre-kullanıcı adı resetlenip fabrika ayarlarındaki haline geri dönecektir.
modem arayüzüne girdiniz:

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

modem marka-modeline göre farklılıklar olsada genellikle gelişmiş ayarlar/advanced setup altında NAT/virtual servers kısmında port yönlendirme/açma işlemi yapılabiliyor.
sizinki daha farklı olabilir tabii.google'da modem marka modeliyle aratırsanız port açma/yönlendirme işlemlerini anlatan pek çok site mevcud yerli/yabancı bu sitelerden
kendi modem marka/modeline uygun anlatımları bulabilirsiniz.benim burda anlattığım bir örnektir.hepsinde aynı arayüz olması maalesef mümkün değildir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

add/ekle diyoruz yeni bir sayfa açılıyor burda demin sabitlediğimiz ip adresimizi server address olarak belirtiyoruz.192.168.1.2 ..
port açacağımız servis için bir isim istiyor listede bu isim yoksa ki yoktur custom deyip elle yandaki boşluğa dilediğimiz bir ismi giriyoruz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

external port start yani dışarı bağlantı noktası başlangıç ve dışarı başlangış sonu external port end TCP seçili olarak giriyoruz hizasındaki
internal port start ve internal port end yani iç bağlantı noktası başlangıç ve son değerleri olarakta windrop için telnet/botnet vs için kullanmak için açmak istediğimiz port nosunu giriyoruz save/apply tamam deyip tıklayıp çıkıyoruz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

port açmış-bağlantı noktası yönlendirmiş olduk..
Gene windropumuza kaldığımız yere dönüyoruz artık başlatabiliriz. kurduk .conf düzenledik port açtık artık çalıştırmaya hazırız.
windrop klasörü içinde "RunOnce" adında bir dosya göreceksiniz ...
bu dosya hani eggdrop ilk kurup ilk kez çalıştıracağınız zaman ./eggdrop -m eggdrop.conf olarak çalıştırıyorsunuzda daha sonraları
o ortadi -m ihtiyaç kalmıyor ./eggdrop eggdrop.conf olarak işletebiliyorsunuz ya bu RunOnce dosyasıda aynı işlemi görüyor henüz User ve Chan file yai
henüz kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulmadığından bu RunOnce dosyasıyla ilk başlatışta çalıştırmanız gerekiyor.
bir kez bunla başlatıp kullanıcı ve kanal dosyaları oluşturulduktan sonra bunla başlatmanız gerekmiyor.
RunOnce dosyasına çift tıklayıp başlatıyoruz aynı komut işstemi command prompt şeklinde pencere açılacak hızlı hızlı yazılar geçecek ve eğer herhangi bir sorun
.conf dosyanızdaki düzenlemelerinizle alakalı yada bağlantı probleriyle alakalı bir sorunla karşılaşılmadıysa bot çalışmaya başlıyacaktır.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ilk başlatıldığında vista-win7 yada 8 gibi kullanıcı hesap denetimi olan bir windows kullanıyorsanız bir pencere açılacak ve bağlantı için izin verilip vermediğinizi soracaktır izin vermelisiniz.
böylece windows firewall/güvenlik duvarı üzerindnen windrop'a irc sunucusuna yani dışarıya bağlanmasına izin vermiş olacaksınız.
görev yöneticisi/task manager açtığınızda eggdrop.exe olarak işlediğini takip edebilirsiniz ve göreceğiniz gibi son derece hafif bir programdır çok az hafıza ve ram tüketimiyle çalışır.
o nedenle PC'nize yük olmayacak bir yazılımdır diyebiliriz..

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

daha önce .conf dosyasında bir kanal belirtilmemişse sunucuya bağlansa dahi kanala girmemiş olacaktır.
eğer kanal belirtmişseniz ve kanala girdiğini gördünüzse /msg bot-nick hello daha sonra da /msg bot-nicki pass şifrenizi girip kendinizi bota sahip olarak tanıtmış ve emniyet içinde bir şifre belirlemiş olacaksınız.
eğer kanala yada sunucuya girmemişse : ( /whois çekerek sunucuya bağlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.)
telnet ile botunuza bağlabilirsiniz. bunun için telnet programını çalıştırıp win7 yada 8 kullanıcıları control panel/denetim masası programlar/windows prorma ve özelliklerine izin ver seçip açılan pencerede
telnet istemcisini işaretleyip tamam derlerse telnet aktif hale gelecektir.o 127.0.0.1 port-no port-no demin modemde açtığımız .conf'ta listen all diye belirtiğimiz port nosu olacak.
bağlantı sağlandığında bot sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecek "new" olarak belirtin bu ilk bağlantıda sonra bot sizden yeni bir kullanıcı adı ve şifre ayarlamanız için soracaktır.
kullanıcı adı ve daha sonra şifre belirleyince botun arayüzüne artık erişmiş sahip olarak bota dilediğiniz komutu ayarı yapabilir duruma gelmiş olursunuz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

.status komutu botun şu anki durumunu tam olarak size listelemesini sağlayacaktır. sunucuya bağlı görünmüyorsa .jump sunucu-adres port şeklinde bağlanmasını istediğiniz sunucuyu belirtebilirsiniz.
eğer bağlanmış ancak kanala girmemişse .+chan #kanal-adı komutu botu istediğiniz kanala sokmanızı sağlayacaktır.
.chaninfo #kanal komutuyla o kanal üzerindeki bot ayarlarını listeleyecektir. .chanset #kanal +/-seçenek şeklinde komutla bu ayarları değişip düzenleyebilirsiniz.
bundan sonraki botu kapatıp sonra çalıştırmak istediğinizde artık RunOnce üzerinden değil windrop klasörü içindeki eggdrop.exe üzerine çift tıklamayla botu başlatacaksınız.
böylece evdeki Windows işleyen bilgisayarınızda kurulu bir eggdrop'unuz oldu.hayırlı olsun...

Burada eggdrop conf olarak verilen dosya Eggdrop.simple.conf olan mı ayarlanacak onu anlayamadım egerki bu dosyaysa eggdrop.conf olarakmı kaydedecegiz bir diğer sorum

Windropa özgü winident2.tcl scripti öntanımlı olarak kurulumda windrop/scripts klasörü içinde gelir. bu scripti eggdrop.conf yada onun yerine kullanacağınız .conf dosyası üzerinde
source scripts/winident2.tcl olarak göstermeyi unutmayın.ayrıca ekstradan gelen gseen modulüne ait gseen.selectlang.1.0.0.tcl eğer bu modulüde kullanmak istiyorsanız .conf'ta scriptlerin
listelendiği kısımda source scripts/gseen.selectlang.1.0.0.tcl olarak belirtmelisiniz.
bu ekstra moduller .conf dosyanızda loadmodule gseen , loadmodule stats vs gibi satırları eklemezseniz bot başlatıldığında yüklenmiyecektir.
bunları kullanmak istemiyorsanız bu satırların başına # işareti ekleyip etkisiz-yetkisiz kılabilir
yada tümden bu satırı silip bu modülün yüklenmemesini sağlayabilirsiniz.
göstermeyi unutmayın diyor nasıl gosterecegiz egdrop.confa ? bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı

  Alıntı ile Cevapla

Alt 24 Kasım 2018, 20:34   #6
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
Makale Yazılış Tarihi 2012
Henüz O Tarihte Eggdrop1.8
Kararlı Sürüm Değil, CVS Geliştirici Sürümü
Olarak Geçiyordu!


Günümüzde Eggdrop1.8.3 Son Güncel
Kararlı Sürüm, 1.8.4 Önümüzdeki Yıl İçinde
Çıkacaktır.
Halen Üzerinde Çalışılıyor...


Basic.Conf ;
1.8.2 Sürümü İtibariyle Eklendi
Eggdrop Geliştiricileri Tarafından.
Sebebi; Yeni Başlayanların Gözünü
Korkutmasıydı Eggdrop.Conf
Dosyası Açıklama/Yorumlarıyla Ve
Detaylı, Gelişmiş Ayarlarıyla Tecrübesi,
Bilgisi Olmayan yada Nispeten Az Olanların
Aklını Alabiliyor Gerekçesiyle,
Daha Yalın* Temel ,Olmazsa Olmaz Bazı
Ayarları İçeren Basic* .Conf'ta Alternatif
Olarak Eggdrop Kaynağında Yerini Almış Oldu.


Yeni Kullanıcıysanız Bu "Basit" .Conf
Size Daha Uygun Olabilir!


.Conf'a Nasıl Ekleneceği Zaten Alıntalıdığınız
Kısımda Açıklanmış!
Modül Eklenecekse Üst Kısıma:
loadmodule <Modül-Adı>
Şeklinde Satır Eklenerek,
O Modül,Bot Yüklenirken Bunuda Görmüş ,
Olacaktır.


Script Eklenecekse;
.Conf Alt Satırlarında Bir Yere:
source scripts/<Script Adı>
Satırı Eklenerek Yükleme Yapılır.


Botu, Adı Herneyse.Conf'tan Başlatmak İçin:
Komut İstemcisi Açın:
Başlat/Çalıştır = cmd

Yazın + Enter'layın.
Yada Sol Alt Köşedeki
Windows Simgesi (Başlat) Üzerine Sağ Tıklayın
Komut İstemcisi "Command Prompt"
Seçilip Çalıştırılabilir*

Açılan Siyah Ekrana;
Söz Gelimi Windrop Dizini Başka D:/
Diskindeyse:
D:
Yazın Enterlayınca O Diske Gidersiniz.
cd Windrop\
İle Windrop Dizini İçerisine Girip:
eggdrop eggdrop-basic.conf
Yada Adı Herneyse .conf

Komutuyla Bot Başlar Ve

.Conf'taki Ayarlar Yüklenir.


İlk Kez Çalıştırılacaksa.
-m Flağıyla Kullanıcı Dosyası Oluşturma
Modunda Başlatılır:
eggdrop -m Mahmut.conf
Gibi...

__________________

Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.
  Alıntı ile Cevapla

Alt 24 Kasım 2018, 23:27   #7
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
Heartbroken Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
Makale Yazılış Tarihi 2012
Henüz O Tarihte Eggdrop1.8
Kararlı Sürüm Değil, CVS Geliştirici Sürümü
Olarak Geçiyordu!


Günümüzde Eggdrop1.8.3 Son Güncel
Kararlı Sürüm, 1.8.4 Önümüzdeki Yıl İçinde
Çıkacaktır.
Halen Üzerinde Çalışılıyor...


Basic.Conf ;
1.8.2 Sürümü İtibariyle Eklendi
Eggdrop Geliştiricileri Tarafından.
Sebebi; Yeni Başlayanların Gözünü
Korkutmasıydı Eggdrop.Conf
Dosyası Açıklama/Yorumlarıyla Ve
Detaylı, Gelişmiş Ayarlarıyla Tecrübesi,
Bilgisi Olmayan yada Nispeten Az Olanların
Aklını Alabiliyor Gerekçesiyle,
Daha Yalın* Temel ,Olmazsa Olmaz Bazı
Ayarları İçeren Basic* .Conf'ta Alternatif
Olarak Eggdrop Kaynağında Yerini Almış Oldu.


Yeni Kullanıcıysanız Bu "Basit" .Conf
Size Daha Uygun Olabilir!


.Conf'a Nasıl Ekleneceği Zaten Alıntalıdığınız
Kısımda Açıklanmış!
Modül Eklenecekse Üst Kısıma:
loadmodule <Modül-Adı>
Şeklinde Satır Eklenerek,
O Modül,Bot Yüklenirken Bunuda Görmüş ,
Olacaktır.


Script Eklenecekse;
.Conf Alt Satırlarında Bir Yere:
source scripts/<Script Adı>
Satırı Eklenerek Yükleme Yapılır.


Botu, Adı Herneyse.Conf'tan Başlatmak İçin:
Komut İstemcisi Açın:
Başlat/Çalıştır = cmd

Yazın + Enter'layın.
Yada Sol Alt Köşedeki
Windows Simgesi (Başlat) Üzerine Sağ Tıklayın
Komut İstemcisi "Command Prompt"
Seçilip Çalıştırılabilir*

Açılan Siyah Ekrana;
Söz Gelimi Windrop Dizini Başka D:/
Diskindeyse:
D:
Yazın Enterlayınca O Diske Gidersiniz.
cd Windrop\
İle Windrop Dizini İçerisine Girip:
eggdrop eggdrop-basic.conf
Yada Adı Herneyse .conf

Komutuyla Bot Başlar Ve

.Conf'taki Ayarlar Yüklenir.


İlk Kez Çalıştırılacaksa.
-m Flağıyla Kullanıcı Dosyası Oluşturma
Modunda Başlatılır:
eggdrop -m Mahmut.conf
Gibi...

benim cdm.exe açınca böyle gözüküyor C:/Document and settings/administrator

ama bu dizine giremiyorum nasıl giricem
C:

cd Windrop\

  Alıntı ile Cevapla

Alt 25 Kasım 2018, 17:10   #8
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
Komut İsteminde,
Bulunduğunuz Dizinden Bir Geriye Çıkmak İçin;
cd ..
+ Enter'layın.


Dizine Girmek İçin;
cd C:\Ya-Şundadır\Ya-Bunda\
Gibi..
Klasör/Dizin Adları Büyük-Küçük Harf Uyumlu
Yazılarak Gidilir.


dir
Komutuyla Bulunduğunuz Dizinde
Dosyaları Listeler.
(Linux'teki "ls -Seçenek" Komutu Gibi.)


help
Kullanılabilecek Komutları,
help <Komut-Adı>
O Komut Kullanımı Hakkında Yardımı Verir.


Farklı Sürüm Windowz'lardaki Durumu
Hatırlamıyorum Artık Ama;
Komut İstemi Admin Olarak Açılınca;
System32'den,
Kullanıcı Olarak Açıldığında;
C:\Kullanıcılar\Kullanıcı-Adı>
Dizininden Açılıyor.
(Windowz 10 Pro'da Böyle En Azından!)


Windrop Dizininde Eggdrop Başlatılırken,
Linux'ten Farklı Olarak Başında "./"
Olmadan Sadece
eggdrop eggdrop.conf
Gibi Çalıştırılıyor!
Yine Büyük Küçük Harf Uyumu Aranır!


Bot Başlatıldığında
Windowz Güvenlik Duvarı (Firewall)
Onay Penceresi Açar IRC Bağlantısında,
Eggdrop.exe İzin Verilsin Mi?
Onay Vermelisiniz!
(Bir Kereye Mahsustur,Firewall
İzin Verilenler Listesine Eklenir.
Daha Sonraları Sormaz Yine,
Aynı Dizinden Yürütüldüğü Sürece!)


Komut İstemi Penceresi Açık Olduğu Sürece ,
Bot Bağlı Kalacaktır.
O Pencereden Bot'un Gözüyle
Olan Biteni Takipde Edebilirsiniz.

__________________

Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.
  Alıntı ile Cevapla

Alt 26 Kasım 2018, 00:33   #9
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
hocam pm atabilirmisiniz acaba skyp

  Alıntı ile Cevapla

Alt 27 Kasım 2018, 21:18   #10
Çevrimdışı
Cevap: Windrop - Windows'ta işleyen Eggdrop
Eropa Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
hocam pm atabilirmisiniz acaba skyp

Bot sunucuya baglandı gözüküyor baglandı mesajını veriyor windropta fakat sunucuya girmiyor Bu sorunu nasıl çözebiliriz

tam anlamıyla botları vindropta çalıştırırız.

  Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
eggdrop, işleyen, windowsta, windrop

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
windrop Tupac Eggdrop, NeoStats, BNC 3 25 Şubat 2011 22:44
Windrop Tupac Eggdrop, NeoStats, BNC 0 12 Şubat 2011 17:38
Dünya'da en çok cinayet işleyen 9 kişi RRengiNN Genel Paylaşım 0 12 Eylül 2008 16:24
windrop TCl Squnex Eggdrop, NeoStats, BNC 3 11 Mart 2005 14:38