Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25 Aralık 2011, 15:40   #1
Nigar
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Dergi Tanıtımları

Hz. Mevlana ve Mehmet Akif aynı sayıda

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Ay Vakti aralık sayısında Mehmet Akif, Hz. Mevlana ve Van depremini ele alıyor.

Güncelleme: 08:30, 11 Aralık 2011 Pazar
Düşünce, kültür ve edebiyat dergisi Ay Vakti aralık ayında içinizi ısıtacak bir sayıyla karşınıza çıkıyor. Birbirinden değerli konu ve yazarlarıyla 135. sayısına ulaşan Ay Vakti, aralık sayısı ile sizi önce Mehmet Akif’le daha sonra Van’la ve Mevlana ile bütünleştirecek…
Yrd. Doç. Dr. Şadi AydınAy Vakti okuyucularına “hamdım, piştim, yandım” merhalelerini “Mevlâna ve Şems Münasebeti” adlı inceleme yazısı ile anlatıyor.
Şeref Akbaba, “Kör Testere” şiiri ile gönül dünyamıza ziyafet veriyor..“Güne doymaz ayrık otları /Yola revanım, kapalı şemsiyem/Martıları üşüyen kalbim Kırık taş yaylası..”
Mehmet Ragıp Karcı, “Hazret-i Pîrin Divânında” güzel bir buket sunuyor dil bahçemize, bir de uzun hava soluyor benzimize “Yüceden mi geldin sen seher yeli/ Daha yarim ellerinen gezer mi?/ Solmuş derler gül benzinin eziği /O yâr beni defterine yazar mı (Uzun hava).”
Mustafa Özçelik, “Akif’i Şiirlerle Anmak” adlı araştırmasıyla Akif adına bilinmeyen hassasiyetleri ortaya koyuyor; “Ali İlmi Fani Bey’in “Büyük Akif’in Ruhuna İthaf” başlıklı on altı beyitlik manzumesidir. Şair, bu şiirinde Akif’ten de mısralar alarak tıpkı onun tarzındaki bir söyleyişle Akif’e olan sevgisini ve onun toplumsal misyonunu anlatmaktadır. Şiirin başlangıçtaki iki beyti şöyledir: Ey bağrı yanık şairi İslam elinin gel / Gel bağrına basmak için açmış sana her el..”
Öznur Ertekin, Van depremine şahit olduğunu, şahit olanları ve duygularının itiraflarını ele alıyor. “Van’da Bir Gün” adlı yazısıyla, enkaz altında kalan yüzlerce can’a el oluyor.
Nurşah Karaca, “Aşk Sevdiğine Hırka Dokumaktır” adlı öyküsünde “Annem ilahiler eşliğinde kınalar yakıyor avuçlarımın içine. ‘kınayı getir annem/ parmağın batır annem/ bu gece misafirim/ koynunda yatır annem…’ Gözyaşları içinde arkamdan bir tas su döküp beni uğurluyor.”Aşkın saf halini ilmek ilmek aktarıyor bizlere..
Ay Vakti dergisinin Aralık ayı sayısında şu konular ve yazarlar yer alıyor; DENEME, Van: Yaşama ve Ölüme Bir Dakika Kala / Berivan Pervin AYBEK 40, ŞİİR ,azret-i Pîrin Divânında / Mehmet Ragıp KARCI 26, Yarın Kuşlanmak / Alâaddin SOYKAN 27,Çerçi ve Peri / Yavuz ERTÜRK 28, Acıyor Sözlüğüm / Necip Fazıl AKKOÇ 28, Akrebin İğnesi Gibi / Mehmed BAŞ 29, Kör Testere / Şeref AKBABA 34, Gurbet Elde Hasret / Müjdat ER 45, ÖYKÜ,Cezada Elif Cümlesi / Naz FERNİBA 18, Aşk Sevdiğine Hırka Dokumaktır / Nurşah KARACA 20, Yüzleşme / Zeynep Sati YALÇIN 23, Siyah Çanta / Turan YILDIRIM 42, Açılmayan Kapı / Fahri AYHAN 44, İNCELEME ,Mevlâna ve Şems Münasebeti / Şadi AYDIN 3, Âkif’te Tek Çare Neydi? / Muhsin İlyas SUBAŞI 9, Mehmed Âkif ve Vahdet-i Vücûd / Selami ŞİMŞEK 15,Diriliş Neslinin Manifestosu: Amentü / Salih UÇAK 30,Üç Beş Kişi / İbrahim BİRİCİK 32, ARAŞTIRMA, Akif’i Şiirlerle Anmak / Mustafa ÖZÇELİK GÜNLÜK 5, GÜNLÜK,Mevsim Van / Selim AKDEMİR 36,Van’da Bir Gün / Öznur ERTEKİN 39.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet