Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Temmuz 2016, 20:21   #1
Julide
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Ehli-keyif Forum Üyesinin Müzik Rehberi

Doğru mu yaptım bilmiyorum ama. dayanamadım açtım. yüzbinlerce kitap ve makalede okuduklarınızdan ne farkı olacak görecez bakalım. bi de yazmak için bi sebep olsun istedim...
Hikaye için tam bir başlangıç düşünmemekle beraber, ayrıntılarda çok fazla takılmayıp özünde rock'n roll, öncesi popüler müzikler, sonrası popüler müzikler, günümüz popüler müziği ve türkiyedeki yansımaları konu alanımız olacak. Popüler Müziğin Tarihini anlatırken neden rock'n roll işin özünü oluşturur? Sorusu gelebilir ama geri dönüp baktığımız zaman hikayenin sırrı ve 'pop' kültürünün oluşması bu gün rock'n roll diye genellediğimiz müzik ve toplumsal yansımaları içinde açıklanabilir sadece.
Gramofonun icadından önce 'pop' kelimesini dünyaya duyuran ve satan ülkede nota kağıtları yüzlerce kopya basılıp satılırdı sevilen folk ve gospel şarkıları için. İki tür müzik vardı 'siyah' ve 'beyaz'. İki ucu bu olan hikayede beyazlar; 'country-western' söylerken, siyahlar da 'blues-gospel' söylüyordu.
İstisnalar mutlaka görülmekle beraber o yıllarda yeni kıtada siyahlarla beyazlar çok fazla yanyana gelmezdi. Siyahların çalıp söylediği müzikler afrikadan kalma vurmalılarla, beyazlardan görüp sahip olabildikleri derme çatma. ikinci el telli çalgılar-başrolde gitar ve banjo ile sınırlıyken, klasik müzik ve orduda kullanılan nefesliler iç savaş sonrası ikinci el siyahların eline geçmeye başladı.

Birleşik Devletler ucundanda olsa 'siyah'lar içinde özgürlükler ülkesi olmaya başlamış ve plantasyonlarda yaşayan bu insanların müzik çalmasına izin verilirken aşırıya kaçmaları yasaktı. O zamanlar 'Tennesse Waltz' gibi bir şarkının nota kopyaları yüzbinlerce satılırdı ve beyazlar kendi ülkelerinde canlarının istediği gibi romantik danslar yapıp müzik dinlerlerdi.

ARADAN DEREDEN...

1954'ün kasımında Alan Freed radyo programına ve partilerinin ismine ilk defa 'rock'n roll' dediği zaman herkes bu terimin ona ait olduğunu düşündü ama aslında Trixie Smith ki kendisi unutulmaz bir blues şarkıcısıydı, afro-americanların ilk sahip olduğu ve plak yayınladığı Black Swan adlı şirketten 1922 yılımda 'MY MAN ROCKS ME (WITH ONE STEADY ROLL) şarkısını yayınlamıştı. 'rock' ve 'roll' kelimeleri geriye dönüp baktığımız zaman belki de ilk kez bu şarkıda kullanılmıştı.
12 yıl sonra 'Booswell Sisters' ki beyaz bir vocal grubuydu adı 'ROCK AND ROLL' olan bir şarkı yaptı ardından, 'GOOD ROCKIN' TONIGHT' (Wynonie Harris) ve 'ROCKIN' ROLLERS JUBILEE' gibi şarkılar çıkıp bu iki kelimenin yanayana durmasının ilham kaynağı oldular. Sonunda bu efsanevi iki kelime yanyana gelmiş oldu....

zaman hızlı değişiyor, "kaybeden siyah" michael jackson, chuck berry, beyonce, fifthy cent olunca (isimler kronolojik olmadı) şimdi oturup şöyle bir düşünmek gerekiyor... tamam rockn roll, siyahlara aitti ama eğer beyazlar sahiplenmeseydi belki yokolurdu.. ve aslında her şey biraz birbirinin içinde... elvis olmasaydı, şu anda rock'n roll için "etnik bir müzik" tanımlamasını bile yapabilirdik...

to be continued...

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet