Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Aralık 2019, 22:42   #1
KartaL
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Dalnet'in Pakistanli Helper'i Tamars ile Roportaj ( İngilizce & Türkçe)

KartaL>Hello Tamars Thank you for accepting our interview offer on behalf of IRCForumlari.Net.

Tamars> weclome KartaL

KartaL> How are you

Tamars> not bad is fine
Tamars> u?

KartaL> let us interview if available
Tamars> I'm okay yes

KartaL> ok
KartaL> if you're ready, let's start

Tamars> ready

KartaL> First of all it will be to get to know you. Who are you, what do you do, how old are you?

Tamars> Hello, first of all, thank you for this interview Your name is Tamers 35 years old. I live in Pakistan.
Tamars> Hello firstly thank you for this interview My name is Tamers 35 years old. I live in Pakistan.

KartaL> nice to meet you Tamars
Tamars> welcome KartaL

KartaL> can you give information about irc culture or history in your country?

Tamars> In our country, irc culture started with DALnet adventure and still continues. Facebook, the whole country prefers to use more mirc than Instagram.

Tamars> We aim to bring this culture to Chat IRC server.
Tamars> We prefer Chat IRC server which is more open to innovations.
Tamars> Although DALnet culture is a globally recognized server, rapid development in different areas is essential

KartaL> very good so how many years have you been in irc and help on which servers

Tamars> I worked as an assistant in the dalnet server for 5 years.
Tamars> 1 year undernet de csop took over the task.

KartaL> I wish you nice.
KartaL> Do you know or familiar in Turkey helper or irc servers transaxle

Tamars> Yes, I know zurna.net and Sohbet.net. but I couldn't stay in them for long.

KartaL> I understood We IRC years and still we see as a culture in Turkey in terms of users exceeding one thousand instant online sites available. So we think that Turkey when it was a popular irc state in the world but still lost its popularity throughout the world as well as in Turkey day by day ..

Tamars> I think irc culture is a system that does not disappear.
Tamars> Because only too many irc servers are opened, people are divided into parts. Another thing I've observed is the sale of channels. this deeply influences irc culture.

KartaL> Is there an irc server in your country?

Tamars> No, we don't have a unique irc server. We have been on DALnet server #pakistan for many years.

KartaL> What irc balance means to you

Tamars> in our culture we mean irc help board. that is, we are looking for channels when we do important research. For example, if I have problems installing linux machine, we can get support from linux channel. irc in short say help

KartaL> What can we do to make IRC servers popular again?

Tamars> These questions are valid for Turkey, the server rent lease channels should stop for a moment before.
Tamars> C ++, Linux, python should support such issues. The most important thing is to keep the Help leg intact.
Tamars> Not just chat, you need to give support.
Tamars> This is one of the reasons to join the Chat IRC server.

KartaL> yes we agree with your thoughts

Tamars> Do not consider the irc server as just a chat medium.
Tamars> further improvements can be made.

KartaL> do you have something to say to users

Tamars> and most importantly you can use an alternative irc server where you can look for support in forums without spending much quota.

Tamars> Dear users, you are entitled to receive free support.

KartaL> thank you very much for not accepting our interview
Tamars> ircforumlari thank you for this interview. I will visit the forum soon
Tamars> I wish success to the Turkish servers. Pakistani people have always found the people friendly Turkey.

KartaL> We'll be glad to have a good day.

Tamars> Thank you for giving me this opportunity.

Türkçe Çevirisi

KartaL> Merhaba Tamars IRCForumlari.Net adına röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

* Tamars> Hoş geldin KartaL

* KartaL> Nasılsın?

* Tamars> fena değil iyi
* Tamars> sen?
* Tamars> İyiyim evet

* KartaL> Hazırsanız başlayalım.

* Tamars> hazırım.

* KartaL> Her şeyden önce ilk soru sizi tanımak için olacak. Sen kimsin, ne iş yapıyorsun, kaç yaşındasın?

* Tamars> Merhaba, her şeyden önce, bu röportaj için teşekkür ederim Adım Tamars 35 yaşındayım. Pakistan'da yaşıyorum.

* KartaL> Tanıştığımıza memnun oldum Tamars
* Tamars> KartaL Hoşgeldiniz

* KartaL> Ülkenizdeki irc kültürü veya tarihi hakkında bilgi verebilir misiniz?

* Tamars> Ülkemizde irc kültürü DALnet macerasıyla başladı ve hala devam ediyor. Bütün ülke facebook ve instagram'dan daha çok mirc kullanmayı tercih ediyor.

* Tamars> Bu kültürü ChatIRC sunucusuna getirmeyi amaçlıyoruz.
* Tamars> Yeniliklere daha açık olan ChatIRC sunucusunu tercih ediyoruz.
* Tamars> DALnet kültürü dünya çapında tanınan bir sunucu olmasına rağmen, farklı alanlarda hızlı gelişim esastır

* KartaL> çok iyi.

* Tamars> 5 yıl dalnet sunucusunda asistan olarak çalıştım.
* Tamars> 1 yıl undernet de csop görevi devraldım.

* KartaL> Size iyi dileklerimle.
* KartaL> Türkiye’de hangi sunucuları tanıyorsun tanıdığın helper varmı?

* Tamars> Evet, biliyorum. Zurna.net, sohbet.net ama uzun süre onlarda kalamadım.

* KartaL> Anladım ki biz IRC'yi ve hala Türkiye'de bir kültür olarak görüyoruz. Bu yüzden Türkiye'nin dünyada popüler bir ülke olduğunu düşünüyoruz.

*Tamars Irc kültürünün kaybolmayan bir sistem olduğunu düşünüyorum.

* Tamars> Yalnızca çok fazla sayıda irc sunucusu açıldığından, insanlar parçalara ayrılır. Gözlemlediğim bir diğer şey kanalların satışı. Bu irc kültürünü derinden etkiler.

* KartaL> Ülkenizde irc sunucusu var mı?* Tamars> Hayır, benzersiz bir irc sunucumuz yok. Uzun yıllardır DALnet sunucusundaki #pakistan'dayız.

* KartaL> İrc kültürü sizin için ne ifade ediyor

* Tamars> Bizim kültürümüzde irc için yardım panosunu kastediyoruz. Ne zaman önemli araştırma yaparsak. Örneğin, linux makinesini kurmakta sorun yaşarsam, linux kanalından destek alabiliriz. kısaca irc yardım

* KartaL> IRC sunucularını tekrar popüler yapmak için ne yapabiliriz?

* Tamars> Bu sorular Türkiye için geçerlidir, kiralık sunucu kanalları bir süre önce durmalı.

* Tamars> C ++, Linux, python gibi sorunları desteklemelidir. En önemli şey Yardım ayağını sağlam tutmaktır.

* Tamars> Sadece sohbet değil, destek vermen gerekiyor.
* Tamars> Chat IRC sunucusuna katılmanın sebeplerinden biri bu.

* KartaL> evet düşüncelerinize katılıyoruz

* Tamars> irc sunucusunu sadece bir sohbet ortamı olarak düşünmeyin.
* Tamars> ilave iyileştirmeler yapılabilir.

* KartaL> kullanıcılara söyleyecek bir şeyin var mı

* Tamars> Alternatif bir IRC sunucusu kullanabileceğiniz bir irc sunucusu.
* Tamars> Sevgili kullanıcılar, ücretsiz destek alma hakkına sahiptir.

* KartaL> Röportajımız için çok teşekkürler

* Tamars> ircforumlari'na bu röportaj için teşekkür ederiz. Forumu yakında ziyaret edeceğim
* Tamars> Türk sunucularına başarılar diliyorum. Pakistan halkı her zaman Türkiye'yi dostça buldu.
* KartaL> İyi bir gün geçirmekten mutluluk duyarız.
* Tamars> Bana bu fırsatı verdiğin için teşekkür ederim.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet