Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Aralık 2007, 12:31   #2
Bora
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Google ile Bilgiler, Yükselme Yolları,Sandbox vbs

Gelicek PR ortalama seo sitelerin aldıgı ortalamalar

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Google PageRank™ hakkında birçok yazı yazıldı,birçok tartışma yapıldı ama hemen hemen hiç birimiz gerçek PR nedir,nasıl çalışır,ne işe yarar ve neye göre yükselir azalır bilmiyoruz.Ben bildiğim kadarıyla PR hakkında en başından sonuna ve en basit şekliyle anlatmaya çalışacağım
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

PageRank™ genel anlamda Google’ın arama sonuçlarını listelemek amacıyla kullandığı teknolojidir ama genel anlamın dışında PR büyük icat ve mühendislik harikasıdır!
PR teknolojisi Sitelerin kalitesini belirlemek ve listeleme kalitesini arttırma amacıyla ortaya çıkmış Link Popülerliğine dayanan sistemdir.Bu sistemi gerçek hayattaki popülerliklede karşılaştırabiliriz.Şöyle düşünelim;
İyi bir egzozcusunuz ve kaportacı,çiçekci,market,öğretmen vs. çoğu kişi egzoz diyince sizi gösteriyor haliyle sizde egzoz konusunda popülerlik yaratmış biri oluyorsunuz bulunulabilirliğiniz artıyor.Egzoz kelimesi sizinle anılmaya başlıyor ve rakiplerinize karşı daha bilindik olduğunuzdan daha çok müşteriniz oluyor.Yani sanal alemimize Google’a dönersek “egzoz” kelimesinde kapotacı,çiçekçi,market,öğretmen ve halktan gelen linkler sizi aramada ilk sıraya taşıdı.İşte Google amacına ulaştı ve kaliteli olan sizi kalitesizlerin üstüne çıkardı.Bu sayede hem ziretçi aradığı yere geldiğinden memnun hemde siz ziyaretçi bulduğunuz için memnunsunuz.
Ama burda şöyle bir saçmalık ortaya çıkabiliyor, 1 tane öğretmen kalitesiz egzozcuya iş yaptırıyor arkadaşlarını ona yönlendiriyor 10 arkadaşı ona gidiyor bakıyor ve 10uda onu tavsiye ediyor ona link veriyor hal böyle olunca bidahaki müşterinin kalitesiz hizmete gitmesine sebep oluyor.Ama Google bunada çağre bulmuştur elbet.10 tane öğretmene karşı kaportacı kaliteli olan kişiye link verir yani onu önerir,Google için sanayi bölümünde öğretmenin linki ortalama 0.1 sayılırken kaportacının linki 5 sayılmaktadır.Yani aynı cins ,aynı şeyleri yapan sitelerden,kişilerden tavsiye almak popüleritenizi daha çok yükseltir.Çünkü kaportacı sanayi konusunda öğretmenden çok şey bilmektedir ve yine Google arama sonuçlarında iyi yerlerde çıkarsınız.
Peki bütün kaportacılar aynı mıdır?Mesela ben bir kaportacıyla anlaştım beni önermesi konusunda bir nevi link satın adlım ama benim rakibimde başka bir kaportacıdan link almış hal böyle olunca Google bu linkler arasında da değerlendirme yapmak zorunda.Bunun içinde karşımızda bize link veren sitenin PR’sine bakılır yani popüleritesine. Beni tavsiye eden kaportacı diğer kaportacıya göre daha popülerse beni de daha popüler yapar yani insanlar onu daha çok tanıdıkları ve bildikleri için onun tavsiye ettiği ben de çok bilininen biri olurum.Burdan şu sonuç çıkıyor; yeni açılmış bir kaportacının sizi önermesi çok müşteri kazandırmaz,sizi de popüler yapmaz.Ama sanayi dünyasında isim yapmış popüler bir kaportacı sizi egzozcu olarak tanıtırsa Sanayide namınız yükselir arayanların çoğunluğu size gelir.
Yalnız popüler bir kaportacı para karşılığı bir sürü kişiyi önerebilir yani link verebilir, böyle olunca Google’da o kişiden gelen linkin değeri azalır.Nasıl ki popüler bir insan herkes hakkında konuşuyorsa konuştuklarının popülerliği yükselmez ama popüler kişi önemle sadece belli insanlar hakkında konuşuyorsa o kişilerin popüleritesini fazlalaşır

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet