IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  turkish chatInstagram takipçi satın al
Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Ekim 2006, 05:36   #1
Çevrimdışı
eschat Kurulum ?
Merhaba Arkadaşlar Eschat Kurulumu nasıl olacak biraz bilgi verirmisiniz aplet elimde
Merhaba Arkadaşlar Eschat Kurulumu nasıl olacak biraz bilgi verirmisiniz aplet elimde
__________________
"sağıra sözünü,
köre yüzünü süsleme gönül !
Yorulursun... "
  Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
radyo44.com.tr
Alt 07 Ekim 2006, 09:12   #2
Goblin
Guest
Goblin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yanıt: eschat Kurulum ?
arama butonunda eschat döngüsünü ara bulamadıysan msn ;
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
irtibata geç.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 07 Ekim 2006, 09:22   #3
Goblin
Guest
Goblin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yanıt: eschat Kurulum ?
arama butonunda eschat döngüsünü ara bulamadıysan msn ;
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
irtibata geç.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 07 Ekim 2006, 11:17   #4
Çevrimdışı
Yanıt: eschat Kurulum ?
emre senin msn bende var.

__________________
"sağıra sözünü,
köre yüzünü süsleme gönül !
Yorulursun... "
  Alıntı ile Cevapla

Alt 07 Ekim 2006, 14:25   #5
Çevrimdışı
Yanıt: eschat Kurulum ?
IRCnin olduğu hostta eschatin dosyalarını at..Örneğin IRc.xxx.Com için eschatini IRCnin olduğu makinedeki hosta atıcaksın...Yani [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] yazıldığında dosyalar çağrılcak apletdende dosyaları gösterirsen sorun ortadan kalkacaktır.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 08 Ekim 2006, 02:01   #6
Çevrimdışı
Yanıt: eschat Kurulum ?
esChat Java Applet Kurulumu

Kurulum için ne yapmam gerekiyor?
esChat 3.0 kurulmu için, size gönderilen zip dosyasının içindeki esChat klasöründeki tüm dosyaları ve alt klasörleri web serverınıza FTP ile atmanız gerekiyor.

Dosyaları nereye atacağım?
Eğer IRC serveriniz ile WEB serveriniz farklı makinalarda bulunmakta ise dosyaları IRC serverınza atmanız gerekir. Eğer IRC serveriniz ile WEB serverınız aynı makinada ve ayni IP adresi atlında ise: dosyaları WEB serverınza atabilirsiniz. Eğer IRC serverınız ile WEB serverınızın farklı makinalarda olup olmadığını bilmiyorsanız [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Neden dosyalari IRC serverına atmam gerekiyor?
Dosyalari IRC serverınıza atmanızın sebebi, java appletlerinin bulundukları yerden farklı bir makinaya ya da farklı bir IP adresine bağlanmaları için kullanıcıdan yetki almaları gerekir. Bu güvenlik uyarısı kullanıcılarınız için rahatsız edici bir durum oluşturacaktır. Bu sebepten dolayı, applet dosyalarını IRC serverınızın bulunduğu makinaya atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sadece WEB serverımın olduğu yere ulaşabiliyorum, fakat IRC serverına FTP ile ulaşamıyorum. Ne yapmalıyım?
WEB serverınız ile IRC serverırınız farkli makinalarda veya farkli IP adresleri altında ise, IRC serverınıza FTP ile ulaşabilmeniz için normal FTP şifrenizden farklı bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız olabilir. IRC serverınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız, size Hosting veya Shell hizmeti veren firma ile kontak kurup, IRC serverınızın kurulu olduğu yere FTP ile bağlanıp, oraya dosya atmak istediğinizi ve bu dosyaların WEB ten erişilebilir olmasını istediğinizi belirtiriniz. Hosting firmaniz gerekli ayarlari sizin için yaptıktan sonra eschatin kurulum işlemine devam edebilirsiniz.

Dosyaları IRC serverımın bulunduğu makinaya attım. Şimdi ne yapacağım?
Size gönderilen tüm dosyaları, klasörleri ve alt klasörlerdeki dosyaları IRC serverınızın bulunduğu makinaya attıysanız, kurulum işlemnini tamamlamış sayılırsınız. Dosyaların doğru yerde olup olmadığını kontrol etmek için internet explorer programının adres çubuğuna kendi adresiniz ve klasör ile [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].adresiniz.com/web.html yazın. esChat açılıyorsa ve IRC sunucunuza bağlantı kurabiliyorsa, kurulum işlemini tamamladınız. Şimdi size gönderilen zip dosyası içindeki web.html dosyasını WEB serverınızdan, veya dağıtmak istediğiniz farklı domain adreslerinden ve hatta kendi bilgisyarınızdan bile kullanabilirsiniz. web.html dosyasını Notepad veya benzeri bir programla açtığınızda gördügünüz HTML kodunu ana sayfanıza ekleyebilir veya esChati dağıtmak istediğiniz diğer sitelere vererek de kullanabilirsiniz.

Dosyaları IRC serverıma attım, fakat esChat açılmıyor? Sayfada esChat yerine Gri renkte bir dikdörtgen veya üst tepesinde X yani çarpı işareti olan bir nesne var.
Öncelikle tüm dosyaları IRC serverınza attığınza emin olun. Kontrol etmek için internet explorer ın adres çubuğuna, kendi adresiniz ve dosyaları attığınız klasörle birlikte aşşağıdaki adresleri yazın ve dosyaların var olduğundan emin olun.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Tüm bu dosyalar mevcutsa ve esChat hala açılmıyorsa, tarayıcınızda Java Plug-in yüklü olmayabilir.

esChat açılıyor fakat bağlantı kuramıyor, neden?
Öncelikle esChat dosyalarinin IRC serverınız bulunduğu yerde olduğundan emin olun. IRC serverınızın açık ve kullanılır durumda olup olmadığını mIRC ya da benzeri bir programla test edin. IRC serverınza bağlanılması için şifre, özel bir identd değeri, veya real name değeri gibi özel gereksinimler varsa


  Alıntı ile Cevapla

Alt 08 Ekim 2006, 02:09   #7
Çevrimdışı
Yanıt: eschat Kurulum ?
IRC serverıma sadece esChat ile girilmesini istiyorum, ne yapmalıyım?
Kullanıcılarınız IRC serverınıza sadece esChati kullanarak giriş yapabilmelerini, yani mIRC, veya benzeri programlarla girişlerini, atak, saldırı ve reklamları engellemek istiyorsanız settings.ini dosyasından ve IRC serverınızdan yapacağınız değişikliklerle, kullanıcılarınızın sadece web sitenizden, esChat ile giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler için birkaç seçenek bulunmaktadır. En etkili yöntem için, tüm bu özellikleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlemler: IRC giriş şifrenizi ayarlamak, kullanıcıların belirli identd ve realname değerleri ile giriş yapmalarını kontrol etmek, ve son olarak IRC komutlarını değiştirmek olabilir.
IRC Giriş şifresini nasıl ayarlarım?
Öncelikle IRC serverınıza bir giriş şifresi koymalısınız. Bu işlem esChat ile ilgili değildir. Şifrenizi nasıl koyacağınız IRC serverınızın versionu ile alakalıdır. IRC serverınızın yardım dosyalarından giriş şifrenizi nasıl ayarlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. IRC şifresi koyduğunuzda, şifreyi bilmeyen kullanıcılar veya programlar IRC serverınza bağlantı kuramaz. esChat appletine IRC serverınızın şifresini belirtmek için; settings.ini dosyasından ircPass=satırını bulup, bu satıra IRC serverınızın şifresini ircPass=şifreniz şeklinde yazabilirsiniz. Eğer şifrenizin gizli kalmasını ve settings.ini dosyasından bir insan tarafından okunamayacak bir şekilde yazılmasını istiyorsanız esChatin metin encrypt (şifreleme) özelliğini kullanabilirsiniz. Encrypt methodunu kullanmak için esChat appletinizi açın ve status (durum) penceresine /encode sifrem komutunu yazın. Yazdığınız şifreyi esChat encode edecek (şifreleyecek), ve encode edilmiş metini size aşşağıdaki örnekteki gibi gösterecektir.
Encode: 7m2h8w8y7ekt
Decode: sifrem
Alınan encode değerini settings.ini dosyasına başına decode: kelimesini ekleyerek yazınız. ircPass=decode:7m2h8w8y7ekt şeklinde settings.ini dosyasına yazılan satırı esChat okuyacak ve bu 7m2h8w8y7ekt değerinin sifrem metinine eşit olduğunu anlayıp serverınıza IRC şifrenizi gönderecektir. /encode sifrem değerine esChatin her seferinde farklı şifrelenmiş metin sonuçları vermesi, normaldir ve evrensoft tarafından yazılmış özel bir methodtur. Şifrelemiş bir metinin geri düz metin haline getirme işlemini kullanan method sadece esChat dosyaları içinde gizlidir.

Kullanıcı İdentd ve fullname değerleri nedir? nasil değişir?
IRC serverlarına bağlanılırken, her kullancı takma ismiyle birlikte identd yani tanımlama, ve fullname yani gerçek isim değerini gönderir. IRC serverızdan gerekli ayarları yaparak, sadece belirli identd ve fullname değerleri ile bağlantı kurmak isteyen kullanıcılarınızın serverınıza girişine izin verebilirsiniz. Bu ayarlarda IRC serverınızdan yapabileceğiniz ayarlardır ve esChat ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Gerekli ayarları yaptıktan sonra, settings.ini dosyasından ident=eschat ve fullname=eschat satırlarını bulun. Bu satırlarda eschat kelimesi yerine istediğiniz değerleri yazın. Eğer gizli kalmasını isterseniz, kelimenin başına decode: kelimesini ekleyin ve encode edilmiş değerini yazın. Encode edilmiş değer hakkında daha fazla bilgi için bu sayfadaki IRC giriş şifremi nasıl ayarlarım bölümünü okuyun.

IRC Komutlarını nasıl değiştiririm?
IRC serverırınızın komutlarını değiştirerek, mIRC yada mIRC scriptleri veya reklam ve saldırı için hazırlanmış programların IRC serverınıza girişini engelleyebilirsiniz. IRC serverınızın komutlarını değiştirmek, ileri düzeydeki kullanıcıların yapabileceği bir işlemdir ve sorumluluğu tamamen size aittir. Eğer IRC serverları hakkında yeterli bilginiz yok ise bu özelliği gözardı edebilirsiniz.
IRC serverınızın USER, PONG, PRIVMSG, JOIN komutlarını kendi belirlediğiniz farklı bir komutla değiştirdikten sonra, Settings.ini dosyasındaki [Commands] bölümündeki satırlarada IRC serverınızda değiştirdiğiniz komutları yazarak IRC serverınza sadece esChatin bağlanabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

esChati sadece dağıtımını yaptığım sitelerin kullanmasını istiyorum, benden izinsiz hiç bir web sitesinin kullanmasını istemiyorum, ne yapmalıyım?
Settings.ini dosyasından [Allowed Domains] satırını bulun. Bu satırın altına, esChat appletinizi hangi web sitelerinin kullanabileceğini yazabilirsiniz. [Blocked Domains] satırının altına ise, kullanmasını istemediğiniz web site adreslerini yazabilirsiniz. Her iki bölümede web sitesi adresleri yazmanız bir işe yaramayacaktır. Çünki [Allowed Domais] satırının altına yazdığınız web siteleri dışında diğer bütün web sitelerinin girişi otomatik yasaklanacak, veya [Blocked Domains] satırının altına yazdığınız web sitelerinin dışındaki bütün web sitelerine esChat appletinizi kullanmasına otomatik izin verilecektir. Eğer her iki satırıda boş bırakırsanız, hiçbir web sitesine kısıtlama olmayacak, dağıtım lisanslı appletinizi her isteyen web sitesi sizin IRC serverınza bağlanacak şekilde kullanabilecektir. [AutoJoin Domains] satırının altına yazacağınız web site adresleri ise, esChat giriş ekranı çıkmadan, html koduna yazılacak nickname parametresi ile otomatik giriş yapmasına izin vereceğiniz web sitelerini belirlemenizi sağlar. Farklı ve genelde küfür içerikli takma isim değerleri ile yabancı yada rakibiniz olan, sohbet ortamınıza zarar vermek isteyen web siteleri olabilir. Eğer bu satırı boş bırakırsanız, tüm web sitelerine otomatik takma isim ile giriş yapmalarına izin vermiş olurunuz. Eğer bu satırın altına sadece kendi web sitenizin adresini yazarsanız, dağıtım lisanslı esChat appletinizi kullanan diğer tüm web sitelerinin kullanıcları takma isimlerini esChat üzerinden yazmaları gerekir, otomatik olarak bağlanması için html kodundan göderilen takma isim değeri kullanılmaz.

Reklam veya Küfür içerikli mesajları nasıl yasaklarım?
settings.ini dosyasından, ignoreWords= kelimesi ile başlayan satırı bulun. Bu satıra, kullanılmasını yasaklamak istediğiniz kelimeleri virgül ile ayırarak, tek satır halinde yazınız. Büyük küçük harf, renk kodu duyarlılığı yoktur. Yani, ignoreWords satırına yasak kelimesi yazdığınızda, YASAK, YaSaK, yAsAk, gibi tüm kelimeler otomatik yasaklanacak, mesaj içindeki tüm renk kodları ve boşluklar çıkartılarak kelimenin yasaklanıp yasaklanmadığı kontrol edilecektir.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 08 Ekim 2006, 02:10   #8
Çevrimdışı
Yanıt: eschat Kurulum ?
Tema nedir? Tema ile neleri değiştirebilirim?
Temalar esChat in görünüş ve özelliklerini değiştirerek kullanıcılarınıza farklı seçenekler sunmanızı sağlar. esChat'e dilediğiniz kadar tema ekleyebilirsiniz. ,Temaların gif uzantılı resim dosyasını değiştirerek esChatin görünümünü tamamen kendi sitenize ve zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Tema ile değiştirebilecekleriniz sadece resim dosyası ile sınırlı değil. Her tema klasöründe bulunan skin.ini dosyasından tüm metinleri ve renklerini değiştirebilir, esChat ekranındaki tüm butonların işlevlerini ayarlayabilir, menüleri ayarlayabilir ve esChat deki birçok objenin yerini değiştirebilirsiniz.

Yeni bir tema nasil oluşturabilirim?
Size gönderilen zip dosyası içindeki esChat klasörünün içinde skins klasörü ve bu skins klasörünün içindede default klasörü bulunmaktadır. esChat e eğer parametre ile ilk açılışta hangi skin (tema) yı kullanacağını belitrtmezseniz otomatik olarak default klasöründeki temayı kullanır. Yeni bir tema oluşturmak için default klasörünü kopyalayınız ve bulunduğu yere yeniden yapıştırınız. Yeni oluşmuş klasörün ismini isteğinize göre değiştirin ve yapacağınız değişiklikleri bu yeni klasör içindeki dosyalarda yapın.

Giriş ekranının arka plan resmini nasıl değiştirebilirim?
Değiştirmek istediğiniz temanın klasöründeki login.gif dosyasını kendi isteğinze göre Adobe Photoshop veya benzeri bir programla değiştirebilir, kendi web sitenizin logosunu ekleyebilirsiniz. Resmin boyutlarını değiştirecekseniz, html sayfanızdan appletin width ve height değerlerinide resminizle aynı boyutta yapmayı unutmayınız.

Butonların, Scrollbarların ve Panellerin görünümünü nasıl değiştirebilirim?
Değiştirmek istediğiniz temanın klasöründeki main.gif dosyasını kendi isteğinze göre Adobe Photoshop veya benzeri bir programla değiştirebilirsiniz. Yardım klasöründe, main.gif dosyasını değiştirmeye yardımcı dosya olarak main.psd bulunmaktadır. Bu dosya değiştirmeniz gereken bölümleri bir cetvel gibi cizerek size yol gösterir.

Skin.ini dosyasındaki 4, %s1, $$?, # gibi semboller ne işe yarar?
 işareti renkli yazı yazmanızı sağlar.  işaretinden sonra yazacağınız rakam renk kodudur. 1 ile 16 arasındadır.
%s1 %s2 değerleri bir cümle içindeki değişkenlerin otomatik olarak esChat tarafından tamamlanması için kullanılır. Örnek olarak :
%s1 kanalindan %s2 tarafindan atildiniz (%s3). şeklinde yazılmış bir metin değerini esChat %s1 değeri yerine hangi kanaldan atıldıysanız otomatik yazacak, %s2 değerine kanaldan sizi kimin attığını, ve %s3 değerine atılış sebebinizi yazacaktır. sonuç olarak #esChat kanalindan Operator tarafindan atildiniz (deneme). gibi bir metine çevirecektir.
$$? sembolü metin içerisinde bir bilgiyi kullanıcınızın yazmasını istedğinizde kullanabilirsiniz. Örnek olarak; kullanıcının takma ismini bir menüden veya bir butona tıklama ile değiştirmesini istiyorsanız $$? sembolünü aşşağıdaki gibi kullanmalısınız.
Takma isim degistir : /nick $$?="Yeni takma isim:" sonuç olarak, komutlar menüsünde 'Takma isim degistir' şeklinde bir menü olacaktır, ve tıklandığında esChat kullanıcıya Yeni takma ismini, çıkan küçük pencereye yazmasını isteyecektir. Kullanıcı ismini yazdığında servera '/nick isim' komutunu gönderecektir.
Bu özellikleri kullanarak esChat menü ve butonlarını ve işlevlerini baştan aşşağı istediğiniz gibi değiştirebilrisiniz, yeni butonlar ve yeni menüler ekleyebilirsiniz.

Kanal penceresine veya Özel penceresine yeni bir buton nasıl eklerim?
Öncelikle eklemek istediğiniz butonun işlevine karar vermelisiniz. Örnek olarak bu buton herhangi bir web sayfasını açtırabilir, sayfanızdan bir javascript çalıştırabilir, istediğiniz bir menüyü açtırabilir veya herhangi bir IRC komutunu gerçekleştirebilir. İşlevini belirledikten sonra, işlevi ile ilgili küçük bir resim hazırlayın ve bu resmi tema klasörünüzdeki main.gif dosyasına ekleyin. Eğer butonu kanal penceresindeki butonların yanına ekleyecekseniz, resminide main.gif de kanal butonlarının bulunduğu bölümün sonuna ekleyin. Bu aşamada butonunuzun resmi esChat de gözükmeyecektir çünki henüz butonun işlevini belirlemediniz. İşlevini belirlemek için skin.ini dosyasını açın, eğer butonu kanal penceresine ekleyecekseniz [Channel] bölümünü bulun, eğer özel pencerelere ekleyecekseniz [Private] bölümünü bulun. Bulduğunuz bölümün sonuna b9=Benim Butonum : /url sayfam.html yazın. Bu örnekte, kullanıcı mouse ile butonunuzun üstüne geldiğinde, bilgi olarak Benim butonum yazısını görecek, tıkladığında ise sayfam.html sayfasını açacaktır. Satırın başında bulunan b9= bölümü ilgili bölümün kaçıncı satırı olduğunu gösterir. Aradaki : işareti bilgi metini ile tıklandığında yapacağı işlemi birbirinden ayırır. Yapacağı işlem esChat de yazıldığındada çalışacak herhangi bir komut olabilir.
Formatı satırNumara=bilgi metni : /komut şeklindedir.

Buton veya menü ile sayfamdaki JavaScriptleri nasil kullanabilirim?
Sayfanızın html kodunda bulunan bir javaScript fonksiyonunu esChat ile çağırabilirsiniz. Örnek olarak /js test komutu test isimli javascript fonksiyonunu çağıracaktır. Bu komutu bir buton tıklamasıyla veya bir menü seçeneği ile de kullanabilirsiniz ve sadece kullanan kişinin bilgisayarında çalışır. Eğer bir javascript fonksiyonunu kullanıcının kendi sayfasında değil, konuştuğu kişinin sayfasından çalıştırmak isterseniz /ctcp takmaisim JAVASCRIPT test komutunun kullanılması gerekir. Bu komut çalıştırıldığında takmaisim isimli kişinin bilgisayarından, komutu yazan kişi tarafından test fonksiyonu çalışacaktır. Çalışması için kullanıcının sayfasında bu fonskiyon javascript olarak bulunmalıdır. Örnek olarak, karşıdaki kullanıcının ekranını sallamak için bu özellik kullanılabilinir. Güvenlik açısından, bu şekilde kullanılmasına izin verilecek fonksiyonlarin sadece isimleri settings.ini dosyasındaki [JavaScripts] bölümüne, fonksiyonlarin kendileri yani javascript kodları ise sayfa içindeki html koduna yazılmalıdır.
Kanala giren ve çıkanların bilgilerini nasıl gizlerim?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki showJoinLeft=100 satırını bulun. Bu satırdaki 100 değeri, kanalda kaç kişiden fazla kullanıcı olduğunda o kanala giren ve çıkanların, kanala girip ve çıktığına dair mesajların gösterilmesini ayarlar. Örnek olarak 100 değerinde eğer kanalda 100 kullanıcıdan fazla kişi varsa, kanala giren ve çıkanlar gösterilmeyecektir. Fakat 100 kişiden daha az kullanıcı varsa bu kişilerin kanala girip çıktıkları gösterilecektir. Bu rakamı istediğiniz gibi azaltabilir veya artırabilirsiniz. Kalabalık kanallarda, kanala giren ve çıkan kullanıcı sayıcı çok olacağından, giren ve çıkanların kanala girdiklerine dair mesajları kanal içindeki sohbeti engellediğini düşünüyorsanız, bu özelliği kullanabilirsiniz.

Kanallardaki isim listesinin yerini nasıl değiştirebilirim?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki NickList=On satırını bulun. NickList değeri On dur ve sağ tarafta durur. Bu değere Left yazarsanız, kanallardaki isim listesi sol tarafta olacaktır. Eğer bu değeri Off yaparsanız kanallarda isim listesi gizli olacaktır ve gözükmeyecektir.

Tab Panelinin yerini nasıl değiştirebilirim?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki TabPanel=Bottom satırını bulun. Tab paneli giriğiniz kanalların ve özel pencere açılmış özel konuşmaların pencerelerine ulaşmak için kullanılan paneldir. Yerini Top yazarak tepeye, Left yazarak sola veya Right yazarak sağ tarafa alabilirsiniz

IRC komutlarını nasıl ayarlarım?
esChat 3.0 ile kullanıcılarınızın IRC komutlarını kullanmalarını yasaklayabilir veya sadece istediğiniz belli başlı komutları kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki 'rcCommands=On satırını bulun. Eğer bu değere Off yazarsanız, kullanıcılarınız / işareti ile başlayan hiçbir komutu kullanamazlar. Örnek olarak kullanıcılarınızın sadece takma isim değiştirmeleri için /nick komutu ve kanallara girebilmeleri için /join komutunu kullanmalarını ve bu komutlar dışındaki diğer komutları yasaklamak istiyorsanız bu satırı ircCommands=/nick , /join şeklinde değiştirmelisiniz. Bu komut yasaklama işleminin sadece kullanıcının kendi yazarak erişimini engellemek için olduğunu unutmayınız, yani komut kullanımını yasaklasanız bile menülerle veya butonlarla istediğiniz komutları kullandırtabilirsiniz.

IRC Serverı ile ilgili bilgileri nasıl gizlerim?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki ircInfo=On satırını bulun. Bu değeri Off yaparsanız, irc serverınızdan ilk bağlantı kurulurken motd, kullanıcı bilgileri gibi bilgilerin ekranda gözükmesini engellemiş olursunuz. showNotice=On değerinide Off yaparak, Nickserv, Chanserv gibi servislerin ve tüm notice mesajların gözükmesinide gizleyebilirsiniz. ShowStatus=On değerini Off yaparak Status penceresini kanala giriş yapıldıktan sonra gizleyebilirsiniz. Bu özellikler, Web sayfanızda daha sade, basit, ve klasik IRC serverlarından farklı bir görünüm sağlayacaktır.

Yazıların Font boyutunu nasıl değiştiririm?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki FontSize=13 ve FontName=Courier satırlarını bulun. FontSize değerinden yazı büyüklüğünü, FontName değerindende istediğiniz font değerini kullanabilirsiniz. Yazdığınız font değeri tüm kullanıcılarınızda olmayabilir ve ayrıca farklı fontlarda harf boyutlarının farklılıkları, yazı metninin ve resimlerin yerlerini etkileyebilir. Bu yüzden FontName değerini değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz.

Türkçe harfler çıkmıyor neden?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki Encoding=Cp1254 satırını bulun. Cp1254 değeri türkçe harflerin kullanılmasını sağlar. Eğer zaten bu değer Cp1254 ise ve hala türkçe harfler çıkmıyorsa, kullanıcılarınızın harf sisteminde bir hata olabilir.

Özel pencerelerde kullanıcıların resimleri nasıl gözükecek?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki Image=On satırını bulun. Eğer özel pencerelerde kullanıcıların resimlerinin gözükmesini istemiyorsanız bu değeri Off yapın. Kullanıcıların kendi resimlerinin gösterilmesi için kullanıcının resim dosyasını esChat e parametre ile bildirmeniz gerekir. Özel penceredeki resim dosyalarını esChate parametre ile bildirmekle ilgili daha fazla bilgi için parametreler bölümünü inceleyin.

Özel pencerelerde kullanıcıların yaş, cinsiyet ve şehir bilgileri nasıl gözükecek?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki ASL=On satırını bulun. Eğer özel pencerelerde kullanıcıların bilgilerinin gözükmesini istemiyorsanız bu değeri Off yapın. Kullanıcıların kendi bilgilerinin gösterilmesi için kullanıcının yaş, cinsiyet ve şehir bilgilerinin esChat e parametre ile bildirmeniz gerekir. Özel penceredeki ASL bilgilerinin parametre ile esChate gönderilmesi ile ilgili daha fazla bilgi için parametreler bölümünü inceleyin.

Özel pencerede kullanıcı mesaj yazarken, yazdığının bildirilmesi nasıl oluyor?
Skin.ini dosyasından [Visual] bölümündeki Typing=On satırını bulun. Bu değer On olduğunda, bir kullanıcı başka bir kullanıcıya mesaj yazarken,daha henüz mesajını göndermese bile, karşı tarafa o kullanıcının ileti yazdığı bilgisi yollanır. Bu bilgi CTCP TYPE 1 değeri ile yollanır, ve esChat karşı tarafın kendisine mesaj yazmakta olduğunu algılar. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız, IRC serverınızda CTCP mesajlarına izin veriliyor olması gerekir. Eğer kullanmak istemiyorsanız, bu değeri Off yapabilirsiniz

  Alıntı ile Cevapla

Alt 08 Ekim 2006, 03:46   #9
Çevrimdışı
Yanıt: eschat Kurulum ?
<APPLET
codeBase=http://irc.domaininiz.com/ height=420
archive=http://irc.domaininiz.com/esChat.jar width=700
code=esChat.class><PARAM NAME="CABBASE" VALUE="<A href="http://irc.domaininiz.com/esChat.cab"><PARAM">http://irc.domaininiz.com/esChat.cab"><PARAM NAME="nickname" VALUE=""><PARAM NAME="Linkscroll" VALUE="false"><PARAM NAME="LinkName" VALUE="[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Sohbet Odalarina Hosgeldiniz."><PARAM NAME="LinkAddress" VALUE="Upper0/default.htm"><PARAM NAME="fullname" VALUE=":esChat"><PARAM NAME="LanguageFile" VALUE="Turkish.txt"><PARAM NAME="KeySounds" VALUE="off"><PARAM NAME="TimeStamp" VALUE="On"><PARAM NAME="Channel1" VALUE="#sohbet,#Radyo,#Oyun,#kelime"><PARAM NAME="Port" VALUE="6667"><PARAM NAME="Encoding" VALUE="Cp1254"><PARAM NAME="Welcome" VALUE="[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Sohbet Odalarina Hosgeldiniz."><PARAM NAME="ident" VALUE="Gurbetyeri"><PARAM NAME="list" VALUE="true"><PARAM NAME="URL1" VALUE="domaininiz.com:
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
NAME="Sound1" VALUE="Huh:s1.au"><PARAM NAME="Sound2" VALUE="Gul:s2.au"><PARAM NAME="Sound3" VALUE="Anir:s15.au"><PARAM NAME="Sound4" VALUE="Meele:s4.au"><PARAM NAME="Sound5" VALUE="Kisne:s5.au"><PARAM NAME="Sound6" VALUE="Gul Agla:s6.au"><PARAM NAME="Sound7" VALUE="Ohyea:s7.au"><PARAM NAME="Sound8" VALUE="I love you:s8.au"><PARAM NAME="Sound9" VALUE="Esne:s9.au"><PARAM NAME="Sound10" VALUE="Islik:s14.au"><PARAM NAME="Sound11" VALUE="Esne2:s10.au"><PARAM NAME="menuSound1" VALUE="pop.au"><PARAM NAME="menuSound2" VALUE="empty.au"><PARAM NAME="menuSound3" VALUE="water.au"><PARAM NAME="menuSound4" VALUE="swing.au"><PARAM NAME="menuSound5" VALUE="clank.au"><PARAM NAME="menuSound6" VALUE="beep.au"><PARAM NAME="menuSound7" VALUE="nomatch.au"><PARAM NAME="menuSound8" VALUE="beeper.au"><PARAM NAME="menuSound9" VALUE="doorbell.au"><PARAM NAME="menuSound10" VALUE="trumpet.au"><PARAM NAME="menuSound11" VALUE="zzziuu.au"><PARAM NAME="menuSound12" VALUE="connection.au"><PARAM NAME="Mesaj1" VALUE="Takip:#5.oooO Beni takip et %#5( ) Oooo.%#5 \ ( ( )% #5\_) ) /% #5 (_/"><PARAM NAME="Mesaj2" VALUE="Kalp:#12,1 oo %#12,1 oo #4,1@@@@@@@@: @@@@@@@@! %#4,1 o@@@@!!!!;;;;@ @@.......:;!@ %#4,1 "><PARAM NAME="Mesaj3" VALUE="Melek:#14Ben bir melegim% #11____% #13(\ __ /)% #13( \(__)/ )% #13( /<>\ )% #13(\/\/)% #13( )% #13/ \% #13~~~~"><PARAM NAME="Mesaj4" VALUE="Kus:%#0,2 #7-#4@ #0_.._ _.._ #4@#7-%#0,2 #7-#4@ #0 /"><PARAM NAME="Mesaj5" VALUE="peekaboo:#4 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] %#1 / ^ _ \%#1 ( (o) (o) )%#4 *=#1oOOO#4=====#1(_)#4=====OOOo#4=*"><PARAM NAME="Mesaj6" VALUE="Kusuk kus: #6((( % #2(. .) %#2 (( v )) %#1---m-m---#1"><PARAM NAME="Mesaj7" VALUE="Sigara:#7,0(:..:
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
_(#1,0________(((~~~~">


kısaca anlatimi bunu klasik.html ye dırek yapıstırabılırsınız adini sohbet.html olarak degısıp web sitenize atabilirsiniz ancak eschat jar jap dosyalarını ve sıze verılen eschat klasorundekı tum dosyalari zıpten ve klasorden cıkararak atmanız en kısa cozumdur tabıkı zıplı olanlarıda exradan atacaksınız irc ftp nize attıktan sonra otomatık calısır yukarıdaki kodlarlar fakat eger ircd ayrı web ayri ise burda yapacagımız sey irc.domaininiz.com olan yere sunucu ıp adresını gırmenız yeterli olacaktr
;oki

  Alıntı ile Cevapla

Alt 03 Şubat 2007, 12:11   #10
Çevrimdışı
Yanıt: eschat Kurulum ?
Meraba bana mynet myops scripti lazım bulmaniz m&#252;mk&#252;nm&#252; ? yardımcı olursaniz sevinirim iyi &#231;alışmalar kolay gelsin.

  Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
kurulum

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
irc oto kurulum LeqendKinq Unreal IRCd 4 22 Eylül 2011 16:22
Hub Kurulum Sunay Unreal IRCd 8 18 Haziran 2010 03:44