IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  kral sohbet
51Beğeni(ler)

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Aralık 2013, 11:36   #11
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
Mlock'la + olarak kilitlenen bir mod mlock -mode şeklinde açılır.

Mlock = mode lock yani mode kiliti demektir. Mlock sayesinde bir mode + ya da - olarak sabitlenebilir. Yani mlock'un amacı modu nasıl belirtmişsek o şekilde kilitlemesidir. Örneğin /chanserv set #kanal mlock +M-s komutu uygulanan bir kanalda kanal daima +M modundadır ve /mode #kanal -M[/B] ile asla -M moduna alınamaz.Chanserv buna izin vermeyecektir. Şöyle ki;

/mode #night -M

«13:07:10» • Mode : Nymph mode değiştirdi -M
«13:07:11» • Mode : ChanServ mode değiştirdi +M

Yine aynı şekilde yukarıdaki mlock komutunda kanalı -s olarak kilitlediğimiz için bu kez de kanal asla +s moduna alınamayacaktır.

/mode #night +s

«13:09:26» • Mode : Nymph mode değiştirdi +s
«13:09:27» • Mode : ChanServ mode değiştirdi -s

Peki şimdi benim kanalım mlock ile +M modunda ve bunu açmak istiyorum. /chanserv set #kanal mlock -M diye belirtecek olursam eğer o anda kanala chanserv -M verir ve şart teoride sağlanmış olur. Ama bu, modu açmak değil aksine bu kez de modu -M olarak kilitlemek anlamına gelir.

O halde kanalın mlock ayarlarını sıfırlayalım. Bu kez de kişinin aklına ama mlock la kilitlenen diğer modlar da kalkmış olur cümlesi gelmekte. Oysa ki siz +M-s olarak
kilitli bir mlock ta -M modu için mlock kullandığınız zaman zaten diğer mlock ayarlarını yok saymış olursunuz. Şöyle ki;

/chanserv set #night mlock -M

«13:13:46» -ChanServ- #night kanalindaki "mode lock" -M olarak degisti. Cümlede açıkça sadece -M modu'nun mlock'ta olduğundan bahsediliyor.Peki mlock
ile kilitlediğim -s ne durumda kontrol edelim;

/mode #night +s

«13:15:52» • Mode : Nymph mode değiştirdi +s

Görüldüğü üzere zaten -s modu mlock hafızasından silinmiş. Bu durumda demekki mlock komutu daima son kullanılan komutu dikkate alır.

O halde siz +M-s olarak belirtilmiş bir mlock'ta +M modunu açmak istiyorsanız ya kanalın mlock ayarlarını sıfırlayıp mlock'ta olmasını istediklerinizi yeniden bir komut ile sağlar ve ardından kanalda /mode #kanal -M modunu uygularsınız, ya da mlock'tan kaldırmak istediğiniz +M modunu yeni mlock komutunda yazmazsınız ve böylece +M mlock hafızasından silinir /chanserv set #kanal mlock -s yaparak -s modu kilitli kalmaya devam ederken M modu serbest bırakılmış olur ve /mode #kanal -M komutu ile mod açılır.

Öncelikle emeğinize sağlık.
Şimdi sormak istediğim şu, kayıt edilen bir kanalda mlock komutu kullanıldıysa bir daha hiç bir şekilde iptal edilemez mi ?

  Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
radyo44.com.tr
Alt 08 Aralık 2013, 14:04   #12
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] tabiki iptal edilebilir. /chanserv set #kanal mlock + komutu ile kanaldaki tüm sabitlenen modlar kaldırılmış olur. Ama örneğin sizin kanalınızda mlock la sabitlenmiş +ST-m modları var diyelim ki. Yani burda kanalınızda /mode #kanal +m-ST yapmak isterseniz Chanserv kanalınızı +m moduna almaz ve -ST modlarına da almaz çünkü +ST-m olarak kilitlemişsiniz. Eğer mlockları kaldırmak istiyorsanız /cs set #kanal mlock + yapmalısınız.
Sadece +S modunu kaldırmak istiyorsunuz mlock tan diyelim ki o zaman da mlock için sadece +S yi işin içinden çıkarıp mlocku yeniden tanımlamalısınız. /cs set #kanal mlock +T-m şeklinde. Böylece S modu mode kilitinden kalkar ve siz dilediğiniz gibi kanalda /mode #kanal +S , /mode #kanal -S yapmaya devam edersiniz.
Çünkü Chanserv daima kanal için uygulanmış son mlock komutunu dikkate alır ve daima modları nasıl tanıtmışsanız + ya - o şekilde kilitler.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 08 Aralık 2013, 16:58   #13
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
Teşekkürler.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 04 Ocak 2014, 12:39   #14
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
Levels komutu belirlenen kişiler tarafından kullanılabilir

Chanserv levels komutları ile belirli chanserv komutlarını belli yetkililere açıp kapatabiliriz. /chanserv help levels desc komutu ile hangi chanserv komutlarının seviyeleri değiştirilebilir görüntüleyebiliriz. Örneğin bir founder olarak ben kanalımda clear komutlarını herkes kullansın istersem /chanserv levels #kanal set clear 0 komutunu kullanarak /chanserv clear #kanal opsiyonlar komutunu kanalda bulunan herkesin kullanmasına izin vermiş olurum. Burada gözlemlenen hata şudur. Bir founder ya da kanalı identify etmiş founder yetkisine ulaşmış bir kullanıcı levels komutu kullanma yetkisine sahiptir. Yani ''Benim kanalımda yetkisi 10 olan ya da yetkisi 999 olan kişiler levels komutunu kullanarak kanaldaki komut kullanım seviyelerini değiştirebilme hakkına sahip olsun'' gibi bir şey söz konusu değildir. Bir founder olarak ya da kanali identify ederek founder yetkilerine ulaşmış bir kişi olarak levels ile bir çok chanserv komutunu kimlerin kullanabileceğine karar verebilirsiniz.Hatta tüm değiştirilebilecek chanserv komutlarını herkesin kullanmasına izin verebilirsiniz. Fakat levels komutunu kullanmak tamamen size yani kanalın sahibine ve identify etmiş kişilere özgüdür.


Chanserv status ve Chanserv access list ile bir nickin access seviyesine ulaşabiliriz.

Aslında bu, cümle olarak doğru bir önermedir. Access list ve status komutlarını kullanma seviyesini aynı olarak düşünelim. Her iki komutu da kullanma hakkım olduğunu varsayalım. Access list ile bir kanalın erişim listesine ulaşırız. Status ile bir kanaldaki belirtilen nickin erişim seviyesini görüntüleriz.

/chanserv status #helpers ZamaN

«12:05:02» -ChanServ- STATUS #helpers ZamaN 6

/chanserv access #helpers list ZamaN

«12:05:38» -ChanServ- #helpers Kanali Erisim Listesi:
-
«12:05:38» -ChanServ- Sira Seviye Nick Ekleyen
-
«12:05:38» -ChanServ- 10 6 ZamaN Nymph

Şimdi bir başka nickle deneyelim.

/chanserv status #helpers UquR

«12:07:22» -ChanServ- STATUS #helpers UquR ERROR Nick not online

/chanserv access #helpers list UquR

«12:07:54» -ChanServ- #helpers Kanali Erisim Listesi:
-
«12:07:54» -ChanServ- Sira Seviye Nick Ekleyen
-
«12:07:54» -ChanServ- 8 6 UquR Su

Görüldüğü üzere ilk nick için status ve acc list ceap verirken ikinci nick için yalnızca acc list cevap vermiştir. Status komutunda not online sebepli bir error vermiştir. Bunun sebebi UquR nickinin komut uygulandığı vakit online olmayışıdır. Yani status komutu nickin erişim seviyesini verir ancak bu kişinin online olması gerekir. Access list ise aynı şekilde değildir. Access bir listeleme biçimi olması ve yetkileri tabiri caizse hafızasına kaydetmesi sebebi ilekişinin online olup olmadığına bakmadan nickin erişim seviyesini size verir.
O halde burada doğru kullanılacak cümle şudur: ''Access list ile bir nickin erişim seviyesine, status ile kanaldaki bir nickin erişim seviyesine bakabiliriz.''Who komutu ile kanal parametresi olan c - olarak kullanılamaz.

Who komutu parametrelerinden biri olan kanal parametresi c kanaldaki kullanıcıları görüntüler.

/who +c #cansuu

#cansuu Nymph Hr@ Nothing@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].Soyle.Net :0 Kusursuz
#cansuu Onur Hr*@ KoCaeLi@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].Net.Ag.Yoneticisi :0 Best IRC Server SoyLe.NET 6668
#cansuu Different Hr*@ Diffo@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Admin.Soyle.Net :0 * Added Love!*@* to ignore list.
* (/WHO) listesinin sonu

c parametresi wildcard kabul etmez. Yani içinde help geçen kanallarda bulunan kullanıcıları görüntüleyelim dediğimizde; /who +c #*help* şeklinde bir komut kullanamayız. Bunu bir çok helper bilir, fakat c yi - olarak kullanmak sanırım biraz da biz eğitmenlerin bu şekillerde örnek vermemesinden kaynaklı olarak adayların veya helper ların kafasını karıştırabiliyor. Hatta bu şekilde sunulan bir yazıya da rastlamıştım c wildcard kabul etmez - olarak kullanılmaz şeklinde.

/who -c+n #help ??????

şeklinde bir kullanımda help kanalında bulunmayan nicki 6 haneli maskları görüntüleriz.

#SVSDesk Serkan Hr
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
:0 ™¤¶•ƒîkrîmîñ îñ¢€ GµLµ ¢ãñımsıñ •¶¤™
#muhabbet Sessiz Hr*
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
:0 My SouL Is An EffeC† ..!
#Adana ATAhan Hr
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
:0 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Operatör Script V2
#SoyLe MuRaT- Hr
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
:0 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Operatör Script V2
#IRCd Nammed Hr Matthys@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Helper.Soyle.Net :0 %logo
* Sugarr H enforcer@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].net :0 NickServ Enforcement
* (/WHO) listesinin sonu

  Alıntı ile Cevapla

Alt 07 Ocak 2014, 10:07   #15
Çevrimiçi
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
~ En çok denk gelinenlerden birtanesi heralde , paylaşım için tşkler ..

__________________

Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.
  Alıntı ile Cevapla

Alt 14 Mart 2014, 20:02   #16
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
güzel paylaşım : Tebrikler Elysian

  Alıntı ile Cevapla

Alt 31 Mayıs 2014, 17:23   #17
Çevrimdışı
Zey
Zey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
Emegine saglik sevgili @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] cok güzel aciklamissin tebrik ederim : )

  Alıntı ile Cevapla

Alt 31 Mayıs 2014, 19:59   #18
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
Ellerine sağlık @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], UFak tefek eksikleri saymassak Anlatım olarak cok güzel olmuş.

  Alıntı ile Cevapla

Alt 01 Haziran 2014, 01:35   #19
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
EmekLerine sağLık oLdukça BaşarıLı bir sunum [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]...

  Alıntı ile Cevapla

Alt 02 Haziran 2014, 20:30   #20
Çevrimdışı
Cevap: IRCHelp'te En Çok Karşılaştığımız Kavram Yanılgıları
Öncelikle emeğinize sonsuz saygı duyuyorum, açıklamalar vs. gayet güzel. Lakin burada yanlış olan bir şey var. Aslında bunların hiç birisi yanılgı değil, sadece bilinçsiz kullanıcıya bazı şeyleri daha basit anlatabilmek için kullanılan cümleler.

Örnek vermek gerekirse, bilinçsiz bir kullanıcı helpe girdi ve ignore komutu ne işe yarıyor diye sordu.

- İgnore komutu uygularsanız karşıdaki kişi size yazabilir ama siz görmezden gelirsiniz.
- İgnore komutu karşıdaki kişinin size yazmasını engeller.

Hangisi bilinçsiz bir kullanıcı için daha anlaşılırdır? 1. seçeneği söylediğimizde kişi bir çok anlam sıkışıklığında kalabilir. Lakin 2. seçenek tamamiyle kişinin aradığı şeydir ve sonuçtur. Çünkü bilinçsiz bir kullanıcı geldiğinde ayrıntıları değil, işini görecek bir açıklama ister.

Başka bir örnek verirsek akick için geldi diyelim.

- Akick maskeye uyan kişilere otomatik kick atılmasını sağlar.
- Akick kullanıcının kanala girişini engeller.

Akick için gelen kullanıcı için sonuç ayrıntılardan daha önemlidir. Demek istediğim aslında bunların hiç birisi kavram yanılgısı değil, sadece bilinçsiz kullanıcılara anlatmak için kullanılan cümlelerdir.

  Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
cok, en, irchelpte, karşılaştığımız, kavram, yanılgıları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fizikte Kavram Yanılgıları YapraK Ödev ve Tezler 1 29 Eylül 2009 04:23